#авто

Ввезення авто з-за кордону: як не стати жертвою шахраїв

Із прийняттям улітку нового закону щодо вживаних автівок здійснилася мрія багатьох українців — нарешті можна змінити своє старе “відро на колесах” на якісну іномарку, заплативши при цьому помірну суму. Крім можливості придбати дешеве авто, з’явилася й можливість розмитнити його майже у тридцять разів дешевше. Одначе, крім тих, хто бажає придбати собі автомобіль якнайдешевше, є й ті, хто хоче “зідрати” за нього якнайдорожче. З уведенням нових правил активізувалися й шахраї, полюючи на гроші українських автомобілістів…

І рибку з’їсти, і до ставка не лізти

Серед охочих придбати вживане імпортне авто й розмитнити його за новими правилами є багато тих, хто або не має можливості, або просто не бажає займатися цим власноруч. Вони часто звертаються до компаній-перевізників або просто приватних осіб, які купують їм авто за кордоном, ввозять його до України та розмитнюють.

Та, крім законних, є й “тіньові” фірми, що вдаються до відвертого шахрайства та здирництва з українців. Ось декілька найпоширеніших шахрайських схем.

Схема #1

В Інтернеті є чимало компаній, що пропонують придбати автомобіль та перегнати його до України без розмитнення. При цьому, звісно, запевняючи, що все абсолютно законно.

Наприклад, на деяких порталах пропонують зробити покупця співзасновником компанії і зареєструвати на цю компанію автомобіль. Але юридично автомобіль належатиме фірмі, а не покупцеві. Це призводить до ризиків у майбутньому: раптом компанія забажає відсудити автомобіль або збанкрутувати, а все її майно разом з автомобілем конфіскують?

Голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко запевняє, що така схема є незаконною і в такий спосіб люди наражають себе на неабияку небезпеку, спокушаючись, на перший погляд, вигідною пропозицією.

До того ж, як пояснює юрист ЮК “Центр Конфліктології і Права” Ігор Кравченко, відповідальність за участь у таких оборудках несуть не лише їхні організатори, а й самі учасники.

Покупцеві-резиденту України потрібно завжди розуміти, що використання автомобіля, що має іноземну реєстрацію, може призвести до застосування відносно нього серйозних санкцій з боку перевірчих органів.

Якщо ви є громадянином-резидентом України і плануєте використовувати автомобіль з іноземною реєстрацією на території нашої держави, але не маєте можливості кожні 5-10 днів перетинати державний кордон, краще відмовитися від таких планів та законним шляхом придбати автомобіль.

По-друге, якщо вам зробили сумнівну пропозицію, не реагуйте на неї. Діяльність фірм, що займаються наданням подібних ведмежих послуг та ще й гарантують безперешкодне (ніби-то законне) користування цими транспортними засобами, не ґрунтується на нормах чинного українського законодавства. Організаторів таких схем досить важко притягнути до відповідальності, а ось особа, яка придбала автомобіль таким чином, — обмежена в захисті своїх прав

Схема #2

Проте злочинці завжди були спритні на вигадки. Видання “Корупція” оприлюднило розслідування того, як шахраї наживаються на необізнаних у законодавстві українцях.

Ми знаходимо вам поляка, він вписує вас співвласником машини до техпаспорта й приганяє її на територію України. Ви дивитеся, чи все в порядку, потім поляк дає вам довіреність на керування автомобілем. Все законно: є рішення Конституційного суду, що дозволяє передавати авто третім особам, — розповів виданню посередник Євген, який попросив за свої послуги $300

Але насправді ця схема є незаконною, а посилання на рішення Конституційного суду тут не спрацьовує:

Відповідно до Митного кодексу, їздити на авто з іноземними номерами може лише той, хто це авто ввіз. А вищезгадане рішення суду стосується лише нерезидентів країни, тобто в Україні на ввезеному таким чином авто громадяни нашої держави їздити не можуть, — зауважує юрист Ігор Кравченко

За таке порушення митних правил власникові авто загрожує штраф у 300% вартості розмитнення.

Понад того, Митним кодексом передбачено тимчасове ввезення на територію України її громадянами автівок з іноземною реєстрацією на строк до 1-го року.

Однак, на відміну від нерезидентів, громадянин України-резидент може це зробити тільки після сплати всіх митних платежів, що відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Тобто громадянину-резиденту немає сенсу у вчиненні таких дій.

Єдиним відносно прийнятним для автовласників способом ввезення таких автомобілів залишається їхнє тимчасове ввезення в режимі транзиту під зобов’язання їхнього зворотного вивезення протягом 5-10 днів залежно від території дії митниці, — зауважує пан Кравченко

Дійсно, такий спосіб є найбільш доступним для жителів районів, що перебувають поблизу державного кордону і часто-густо виїжджають по справах за кордон.

До того ж юрист запевняє, що використання резидентом України автомобіля, що був завезений нерезидентом на пільгових умовах (тобто використання авто в інших цілях, ніж тих, у зв’язку з якими було надано такі пільги) тягне за собою відповідальність у розмірі 300% від несплаченої суми митних платежів.

Як не потрапити на гачок?

Але не варто впадати у відчай: придбати собі авто за кордоном абсолютно легально та їздити зі спокійною душею на ньому можна, і досить легко. Ігор Кравченко виокремив основні правила, що допоможуть уберегти себе від шахраїв.

Запам`ятайте:

  1. Ідіть до юриста. На першому ж етапі пошуку посередників у ввезенні авто залучайте юриста. Це допоможе вам передбачити ризики укладення будь-якої з угод, адже інколи такі договори навмисне складають незрозумілими.
  2. По-друге, пам’ятайте про те, що за умови відсутності договору, який би засвідчував набуття авто у власність, захист ваших прав досить обмежений.
  3. Якщо у вас виникли підозри, що перед вами шахраї, які використовують одну із зазначених схем та поводяться підозріло, — звертайтеся до правоохоронних органів або ігноруйте такі пропозиції.

Але найліпший вихід завжди — це легальне ввезення автівки власноруч із розмитненням за усіма правилами. Якщо ж ви не маєте можливості ввезти авто самотужки, обов’язково консультуйтеся з юристами при виборі фірми-перевізника. Не ганяйтеся за тими, хто обіцяє майже безкоштовно доставити вам авто й обійти правила Митного кодексу. Пам’ятайте — у цьому випадку скупий платить навіть не вдвічі, а набагато дорожче.

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *