Що робити, якщо у вас вкрали закордонний паспорт під час подорожі

Втрата закордонного паспорту під час подорожі – одна з найнеприємніших речей, що може трапитися з туристом. Внутрішній паспорт українця за кордоном нічого не важить, а водійські права, які б там котувалися, не в кожного є. Юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Валентин Рижак дає поради, як уберегти свій паспорт від крадіжки та що робити, якщо це вже сталося

Для того, щоб не витрачати свою відпустку на просиджування у закордонних поліцейських відділках та на збирання пакета документів, що посвідчують вашу особу, пильнуйте за своїми документами.

Будь-яка подорож починається з дороги. Слідкуйте за своїми речами незалежно від того, яким видом транспорту ви подорожуєте.

Як узяти свій паспорт у подорож і не втратити його

По-перше, подбайте про ксерокопії закордонного паспорта та віз. Краще зробити їх декілька і зберігати окремо один від одного, наприклад, у маленькій ручній сумочці, валізі або в кишенях особистих речей.

Також можна залишити відсканований паспорт своїм родичам чи близьким друзям, щоб у разі чого вони могли вам надіслати їх імейлом.

По-друге, заздалегідь знайдіть адресу посольства своєї країни в тих містах, де ви перебуватимете. Якщо ви втратите закордонний паспорт, вам доведеться звертатися саме туди.

Чого робити не можна:

 1. Залишати паспорт без нагляду в транспорті. Якщо ви подорожуєте на власному авто, ви неодмінно зупинятиметеся на заправках, поблизу супермаркетів чи мотелів. Як в Україні, так і за кордоном випадки крадіжок речей із авто досить поширені. Саме тому залишати паспорт у «бардачку» чи в сумці на сидінні небажано – його можуть викрасти разом із іншими речами.
 2. Не лишайте паспорт на столику у купе поїзда та не лишайте сумку з грошима й документами, коли залишаєте купе, якщо подорожуєте наодинці.
 3. У літаках також інколи крадуть речі, тож не залишайте сумку з документами на своєму сидінні, коли вам треба відлучитися зі свого місця.
 4. Розгулювати з паспортом містом або залишати його на пляжі під час купання.
 5. Залишати документи та інші цінні речі в номерах готелів, особливо, на видному місці. Поцікавтеся в адміністратора перед заселенням, чи є в них номери, де передбачений сейф.

Що треба робити, щоб зберегти паспорт

 1. Якщо в дорозі ви залишаєте авто і знаєте, що воно знаходитиметься поза полем зору, краще візьміть сумочку з документами і грошима з собою. Так, це не завжди зручно. Але, погодьтеся, маленькі незручності коштують менше нервів, ніж великі неприємності.
 2. Зберігайте документи у місцях, недоступних для зловмисників: у літаку – з ручним багажем, а не в багажному відділені, в поїзді – у багажному відділені безпосередньо під вашим місцем.
 3. У готелі ви можете зберігати цінності в сейфі, як ми вже зазначали, що знаходиться в номері. Або ж попросити надати вам окрему скриньку у сховищі готелю.
 4. Замість оригіналів документів на прогулянки з собою беріть їхні ксерокопію (паспорта й візи) на випадок, якщо місцева поліція захоче перевірити вашу особу.
 5. Якщо з якихось причин вам необхідно мати з собою оригінал закордонного паспорту, пильнуйте за речами – «карманників» вистачає у кожній країні. Тримайте сумку ближче до тіла, якщо ви плануєте прогулянку в людних місцях.

Що робити, якщо ви втратили паспорт

При втраті закордонного паспорта за кордоном треба звернутися до відділку поліції країни, де це трапилося. Там вам потрібно буде написати заяву про крадіжку документа.

Поліцейські повинні надати підтвердження того, що на цей час у вас паспорта немає. Якщо довідку вони надати відмовляться, тоді вам повинні видати протокол про те, що ви звернулися з заявою про крадіжку.

Далі йдемо до посольства. Тут вам може знадобитися довідка про тимчасову відсутність документа або вищевказаний протокол. У вас попросять 2 ваших фото формату 3,5х4,5 см. Також вам необхідно буде підтвердити свою особу. Бажано мати двох свідків, громадян України, які перебувають разом із вами. Полегшить процедуру наявна у вас ксерокопія паспорта.

Коли процедура ідентифікації вашої особи буде завершена, вам нададуть свідоцтво для повернення, що слугуватиме вашим пропуском додому. Будьте готові до того, що ця послуга платна: залежно від випадку й держави, де ви знаходитеся, консульський збір може скласти від 20 до 100 у.о.

Перелік документів для отримання свідоцтва складається з:

 • поліцейської довідки (протоколу),
 • анкети-заяви на оформлення свідоцтва,
 • документа, що підтверджує вашу особистість (оригінали або ксерокопії внутрішнього українського паспорта, водійських прав, копії закордонного паспорту),
 • двох фото
 • та квитанції про сплату консульського збору.

Якщо ви все зробили за схемою, описаною вище, свідоцтво про повернення вам видадуть того ж дня. Воно може бути видано особисто вам або вашому законному представнику. Якщо ж процес з ідентифікацією затягнеться, її отримання може скласти й кілька днів, оскільки консульство надсилатиме запит до України і збиратиме інформацію про вас.

Коли свідоцтво буде у вас на руках, ви зможете повернутися додому, але якщо у вас залишилися незавершені справи, ви ще можете затриматися в країні, бо таке свідоцтво передбачає виїзд протягом 15-30 днів.

Після повернення до України, вам потрібно буде оформити новий закордонний паспорт, оформлення якого триває протягом 10-30 днів. Вам потрібно буде звернутися до міграційної служби, здати свідоцтво та отримати новий паспорт.

Без зайвих клопотів та паніки ви зможете безперешкодно повернутися додому та відновити свій документ, дотримуючись таких надзвичайно простих порад.

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *