Фатальна похибка: як помилки в договорі впливають на рішення суду

#договір

Шаблон будь-якого договору можна легко знайти в інтернеті. Але вільний доступ до інформації породив міф про те, що під час складання договору не обов’язково знатися на законах або звертатися до юриста. Ці ілюзії зникають уже в процесі судових розглядів, коли умови договору руйнуються, а очікування виглядають наївною простотою через незнання закону

Прикрі помилки

Оксана Воловик, юрист

Неуважність і недостатня грамотність під час складання тексту договору, помножені на «турботу» автоматичного виправлення орфографії, можуть привнести в його текст чимало курйозів, з яких у кращому випадку посміється контрагент.

До суду такі помилки не доводять, але потрапляючи на його огляд з іншого приводу (наприклад, у спорі про стягнення заборгованості, яка виникла через помилки в договорі), вони можуть кинути тінь на імідж компанії. Або викликати сумніви в тому, чи є реальною проведена господарська операція.

Назва компанії або ПІБ директора містить описки, замість кілограмів товару вказані літри або штуки, невірно арифметично обчислений ПДВ, а місцезнаходження та банківські реквізити не відредаговані після копіювання договірного файлу з іншим контрагентом?

— після гнівного викриття партнера за договором будьте готові відповідати на незручні запитання судді: наскільки неповну маєте освіту або за якою спеціальністю в галузі права навчався ваш юрист

Виявляючи помилку в договорі, суд зазвичай переносить свою увагу на первинну документацію. І якщо ваш бухгалтер добре засвоїв правило «труби можуть бути паперовими, але папери мають бути залізними», ситуацію з договором можна врятувати.

Коли помилка в договорі стає фатальною

Фатальність помилки в договорі пов’язана з непередбаченими згубними наслідками. А на це в момент укладення, складання або підписання договору зовсім не розраховує як мінімум одна сторона (постраждала), а поготів — і всі інші сторони.

Основна причина договірних помилок — непрофесіоналізм, недбалість у складанні документа. Якщо той, хто складав договір, проігнорував договірну асиметрію, не повністю виклав інформацію про контрагента та об’єктивні умови угоди, це може стати фатальною помилкою.

Недосконалість механізмів, закладених у договорі, для захисту прав від порушень іншого боку теж призводить до наслідків, які важко виправити. Тоді ситуація розвивається за класичною формулою: «хотіли як краще, а вийшло як завжди, і тільки суд розсудить нас». Але правовий результат при цьому часто непередбачуваний.

Існують також договірні «помилки в законі». Це дефекти волевиявлення сторони, засновані на помилковому уявленні про правову суть договору, який укладають. Через такі помилки в умовах договір можуть визнати недійсним. Докладніше про це нижче.

Невизначеність і розпливчастість договірних формулювань

Фактор економічного виживання українського бізнесу та заповзятих громадян у податковій боротьбі з державою, починаючи з лихих 1990-х і донині, — це здатність до оптимізації та пов’язані з нею навички.

Це накладає відбиток на стиль юридичного мислення. Останнє часто тяжіє до ухильних мислеформ у вигляді меморандумів, протоколів про наміри та угод про співпрацю, які уникають договірної конкретики.

Чим зрозуміліше викладено умови договору та ясніше розкриті права й обов’язки сторін, тим простіше «описувати слона» в суді. І більш імовірно, що суд ідентифікує договір саме так, як в ньому написано, без підозр про фіктивність або удаваність угоди.

Усі реальні договори, особливо ті, що супроводжують обіг активів, повинні бути викладені грамотною і зрозумілою мовою з описом умов у належній юридичній формі

Показовим у питанні наслідків «недомовленості договору» став вердикт Верховного Суду України. ВСУ відмовив у стягненні суми позики в $500 тисяч, оскільки з тексту розписки не було зрозуміло, чи передавали гроші саме в борг. Сторони письмово зафіксували факт передачі грошей, але чітко не вказали, чому і в які терміни їх мають повернути. Саме зворотність, як істотна умова договору позики, згодом успішно оскаржив одержувач грошей.

Патові ситуації і роль договору

«Мертві» договірні конструкції

Укладаючи договір, який, як ви сподіваєтеся, регулюватиме ваші відносини з контрагентом, уникайте «мертвих» договірних конструкцій. Судовий прецедент, пов’язаний із договором підряду, показав, що такі конструкції заганяють потенційно спірну ситуацію в глухий кут.

Сторони домовилися про рамкову ціну договору, але не склали детальних специфікацій про перелік та вартість робіт і матеріалів. А коли в замовника виникли претензії до обсягів робіт та розцінок виконавця, він відмовився приймати виконані роботи. Ображений недовірою виконавець не закінчив робіт, і його терміново замінили іншим підрядником, який завершив «гарячий» проект.

За умовами договору, виконавець отримав значний аванс. Замовник захотів повернути ту його частину, на яку він відмовився приймати роботи, і звернувся до суду. Але виконавець порахував, що у правах обмежили саме його, бо він поніс витрати на придбання матеріалів, які перевищили отриманий аванс. Виконавець виступив із зустрічним позовом.

Каменем спотикання в суперечці стало приймання договірних робіт. Цю процедуру не регламентували в умовах договору для такої нештатної ситуації. Контрагенти розмахували односторонніми актами прийому-передачі, які не сходилися в сумах, переліку робіт і витрачених матеріалів.

Від проведення експертизи сторони відмовилися, тому що відокремити роботи, виконані виконавцем за договором, від робіт, дороблених другим підрядником, було технічно неможливо. Як наслідок, суд відмовив обом сторонам.

Критична неповнота умов договору очевидна. Відсутність детальної специфікації про розцінки і правила їх підтвердження, невизначеність механізму легітимації односторонньої приймання робіт юридично знецінили договір.

Документ не впорався з рішенням патової ситуації, а сторони наївно вважали, що суд це компенсує

Такі ситуації часто виникають і у відносинах за договором оренди. Якщо орендар не платить і не звільняє приміщення, при цьому відмовляється отримувати письмові повідомлення, передбачте в умовах договору захисні процедури та правові фікції.

Вкажіть, що відмова/затримки з боку орендаря в одержанні поштової кореспонденції на юридичну адресу не впливають на визнання факту/часу їх відправлення орендодавцем згідно з поштовою документацією.

Принципи свободи договору і диспозитивності

У договірних відносинах пріоритетними є принципи свободи договору та диспозитивності. Тобто вільного волевиявлення сторін, коли відсутні жорсткі прив’язки до імперативних норм закону.

Вміло складений договір часто відіграє не тільки регулятивну, а й превентивну роль у можливих порушеннях і судових розглядах.

Юрист, який грамотно мінімізує ризики потрапляння до суду під час виконання договору, не менш цінний і часто більш економічно виправданий, ніж адвокат. Просто українські суди лише вчаться відновлювати ринкову рівновагу, тому правило про порятунок потопаючих унаслідок договірних помилок ніхто не скасовував.

Переоцінка можливостей в умовах договору

Не ставтеся до складання договору, при всій його свободі, як до акта нестримної творчості. Часто сторони прагнуть залякати одна одну розлогими штрафними санкціями, яким позаздрять навіть банки. Або позначити високу конфіденційність майбутніх порушень/з’ясування відносин арбітражним застереженням про вирішення спорів у важко доступних місцях за кордоном.

Подібні тексти у проектах договорів слід оцінювати критично. Причому не тільки з огляду на юридичну коректність, але й доцільність: а чи варто взагалі співпрацювати? Зберіть більше інформації про контрагента за договором та його діяльність.

Штрафні та арбітражні застереження в умовах договору теж важливі. Але пам’ятайте, що відмова від права на звернення до суду недійсна (ст. 3 Цивільного процесуального кодексу, ст. 1 Господарського процесуального кодексу). А штрафні санкції в умовах договору не повинні виходити за межі справедливості та розумності.

Стримати апетити у стягненні штрафних санкцій у суді допомагають Господарський і Цивільний кодекси. Вони встановлюють скорочені строки позовної давності (6 місяців у господарських відносинах та 1 рік — у цивільних)

А суд має право зменшити при стягненні розмір штрафних санкцій відповідно до збитків кредитора.

Якщо ви на місці кредитора, подбайте про превентивні договірні механізми, і тільки потім — про договірні санкції. А ось на місці боржника оцініть комплекс заходів по притягненню до можливої відповідальності.

Зміст важливіше правової форми

Суть господарської операції важливіше форми (документальної фіксації). У цьому полягає сенс судово-правової доктрини, яку використовують при вирішенні податкових спорів у практиці адмінсудів.

Доктрина свідчить, що в оподаткуванні оцінюються насамперед економічні наслідки, які створює господарська операція, а не її зовнішнє оформлення. Первинні документи повинні розкривати реальність здійснення угоди, зокрема економічну вигоду і ділову мету.

Будучи звичайним ТОВ із торгівлі одягом, при укладенні договору на купівлю нафтопродуктів або зерна, з метою їх перепродажу, будьте готові до того, що з відшкодуванням ПДВ можуть виникнути проблеми.

У фіскальної служби виникнуть сумніви щодо реальності операції, навіть якщо договір та первинні бухгалтерські документи будуть бездоганними. У суді предметом пильного вивчення стануть питання укомплектованості ТОВ управлінським і технічним персоналом, основними засобами, виробничими активами, складськими приміщеннями, транспортними та іншими засобами, які підтверджують організаційну можливість таких операцій.

Так, своїм Рішенням ВСУ скасував позитивні рішення ієрархічно нижчих судів про відшкодування ПДВ платнику. Тому що Верховний мав сумніви, чи здатне рядове ТОВ здійснити операції з технічно складним товаром (гранулами поліетилену).

Цей вид помилок, пов’язаних із договірною практикою, відносять до ризиків «оптимізацій». Хоча навіть сумлінні платники податків іноді потрапляють на ґачок сумнівів ДФС і пильного погляду суду через непереконливий пакет документів у загальній картині своєї господарської діяльності.

Помилка під час укладення договору

Приватні відносини

Договір можуть визнати недійсним, якщо при укладенні якась із сторін помилилася щодо його істотних обставин.

Істотною вважають помилку щодо природи договору, прав і обов’язків сторін, властивостей та якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використати за призначенням.

Згідно з Постановою ВСУ, помилка в розрахунку одержання користі від договору не має значення, так само що й недбалість, незнання закону чи неправильне його тлумачення однією зі сторін.

Але якщо договір буде визнаний недійсним через помилки вашого контрагента через недбалість, він зобов’язаний відшкодувати завдані вам збитки

Такі помилки частіше стосуються цивільно-правових (приватних) відносин, коли люди помиляються у виборі між договором дарування житла та його придбання за договором довічного утримання, відчуженням автомобіля за договором купівлі-продажу і видачею генеральної довіреності.

Тому нотаріуси прописують у преамбулах договорів перебування сторін «при здоровому глузді і в ясному розумінні» змісту його умов.

Захист прав споживачів

Придбання товару за акціями або знижкам, у кредит від банку та інших фінансових організацій часто пов’язане з порушенням права на одержання достатньої й достовірної інформації про реальну вартість послуги.

Під час укладення договору про надання фінансових послуг вас можуть увести в оману. Якщо ви укладаєте кредитний договір або договір про комплексне банківське обслуговування, то підписуєте і заявку-анкету. Вона автоматично приєднується до численних публічних оферт та правил банку. У кращому разі ці заявки можна знайти на сайті банку, але часто вони просто недоступні.

Якщо вам не надали повної та достовірної інформації про фінансову послугу, через що ви уклали кредитний договір або почали користуватися послугою на невигідних для вас умовах, але за вигідною схемою для банку, це порушення Закону про захист прав споживачів.

Тобто ваша воля формується під впливом інформації, що не відповідає дійсності. А кредитний договір або транзакція спрямовані на отримання кредитором/банком прихованої вигоди і непередбачених витрат з вашого боку.

Реальну ціну фінпослуги банк замовчує, а в кредитному договорі часто декларує занижену ціну. Ви фактично отримуєте подорожчання кредиту, а це грубе порушення ваших майнових прав.

Суди визнають у таких випадках помилку споживача і несумлінність банку при укладенні договору. Вони стають на захист прав позичальника та визнають угоду недійсною, як це сталося в типовому спорі з ВТБ Банком.

Як уникнути помилок і знайти фахівця з договірного права

Складаючи або підписуючи важливий для вас договір, зверніться до фахівця з договірного права, врахуйте його спеціалізацію (господарське, податкове, корпоративне, фінансове право).

Такий фахівець, на відміну від знавця права «широкого профілю», не просто запропонує шаблон договору, а подбає про реалізацію і захист ваших прав та інтересів у договірних конструкціях. Зверніть увагу на його ставлення до деталей договірних транзакцій, дізнайтеся, чи знається він на ризиках та способах їх мінімізації. Так ви розпізнаєте досвідченого фахівця за договорами серед дилетантів.

Що робити, якщо вже пізно змінювати договір

Якщо договір із помилками став предметом, підставою або матеріалом судового розгляду, плануйте свої дії з розрахунку на інші обставини. Саме обставини в кожному окремому випадку унікальні. А в цьому разі без підказок досвідченого юриста або допомоги адвоката з договірною спеціалізацією аж ніяк не обійтися.

Як правильно скласти договір

Складаючи або аналізуючи текст договору, зверніть увагу на:

  1. Сторони договору (найменування, повноваження керівника/представника, адресу, реквізити, дозвільні документи, податковий статус). Звіртеся з даними ЄДРПОУ, інших офіційних реєстрів, вимагайте установчих документів, якщо є сумніви в повноваженнях. Уточніть інформацію про угодо-здатність контрагента (правосуб’єктність, платоспроможність, кваліфікація)
  2. Предмет договору (чіткий опис товару/роботи/послуги, ціна/порядок її визначення, вимоги до якості, порядок здачі-приймання, перехід права власності/ризиків випадкової загибелі)
  3. Права та обов’язки сторін за договором (деталізація окремих дій/транзакцій, терміни оплат/поставок)
  4. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання договору (механізми контролю, профілактики, оперативно-господарські та штрафні санкції)
  5. Вирішення договірних спорів (арбітражне застереження, якщо сторони виключають підсудність за правилами Господарського процесуального кодексу)
  6. Термін дії договору (загальний строк, протягом якого на типові відносини сторін поширюються норми укладеного договору). Не плутайте його з термінами виконання окремих зобов’язань
  7. Мова, стиль і грамотність тексту (зокрема перспектива звернення до юрисдикційних органів)

Перевірте себе й оцініть договір:

  1. Чи відповідає найменування договору його змістові (особливо для складних, комбінованих контрактів)
  2. Чи здатний договір оперативно захистити ваші права та інтереси. Чи скоротить договір ваші збитки на випадок порушення зобов’язань контрагентом (механізмами договору)
  3. Чи доступний зовнішній захист ваших прав та інтересів на випадок порушення зобов’язань контрагентом за договором (збір у судах та інших юрисдикційних органах, юридичні послуги)
Поділіться корисною інформацією з друзями: