Оформлення лікарняних під час карантину: чи все так просто?
Про оформлення лікарняних та виплату по них у період карантину розповідає адвокат Тетяна Журавель
У Законі України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” визначено кілька страхових випадків призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам під час поширення інфекційних хвороб:
- карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби (пункт 5 частини першої статті 22 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).
- на період перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій (пункт 5-1 частини першої статті 22 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).
При цьому в Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої органами санітарно-епідеміологічної служби наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455, міститься лише порядок видачі листків непрацездатності під час карантину, – наголошує адвокат
Водночас порядок видачі лікарняних листів на період перебування у закладах охорони здоров’я, на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій – не визначений. Не зрозуміло, хто видає листок непрацездатності у цьому випадку, який саме лікар.
Тетяна Журавель розповідає, що наразі оприлюднено проект наказу МОЗ «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян».
Так, змінами передбачено особливості видачі документів під час карантину на період проведення заходів, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусу:
1) відкриття листків непрацездатності буде здійснюватися лікарем, що надає первинну медичну допомогу на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв’язку або інтернет-телефонії, з обов’язковим відповідним записом у медичній картці амбулаторного хворого (новий п. 1.7 Інструкції № 455);
2) на період тимчасового відсторонення від роботи осіб, робота яких пов’язана з обслуговуванням населення, які були в контакті з інфекційними хворими або є бактеріоносіями, у разі неможливості здійснення їх тимчасового переведення за згодою на іншу роботу, не пов’язану з ризиком поширення інфекційних хвороб, листок непрацездатності видається лікарем-інфекціоністом або лікуючим лікарем на підставі результатів досліджень лабораторних центрів МОЗ (новий п. 5.1 Інструкції № 455);
3) на період перебування застрахованої особи у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції чи обсервації під меднаглядом у зв’язку з карантином, крім хворих осіб, листок непрацездатності видається лікуючим лікарем на строк, визначений галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я. У такому випадку в бланку листка непрацездатності лікуючий лікар власноруч має обов’язково зробити відповідний запис у графі «Причина непрацездатності:», вказавши причину звільнення від роботи: «11–ізоляція від COVID-19» (новий п. 5.2 Інструкції № 455).
Якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, накладеним органами санітарно-епідеміологічної служби, надається допомога по тимчасовій непрацездатності з першого дня за весь час відсутності на роботі з цієї причини.
Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності.
Допомога по тимчасовій непрацездатності (якщо причиною є карантин) виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу у розмірі від 50% (страховий стаж до 3 років) до 100% (страховий стаж понад 8 років).
Особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, розмір допомоги складає 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.
Водночас Тетяна Журавель наголосила, що з 01.04.2020 року в межах другого етапу медичної реформи в Україні мав запрацювати Електронний реєстр лікарняних:
Фонд соціального страхування України та Пенсійний фонд України повідомили, що виконали всі необхідні дії щодо запуску Електронного реєстру листків непрацездатності. Однак поки що Міністерство охорони здоров’я не затвердило порядок їх видачі, продовження та обліку – підсумовує адвокат
Залишити відповідь