Працівник не з’явився в останній робочий день: що робити з трудовою?

#поради юриста

Запровадження карантину призвело до посилення фінансового навантаження на роботодавця, який нерідко постає перед вибором – скорочувати штат чи ні. Яким би не було рішення, воно має бути правильно оформлено юридично. Усі нюанси в нашій статті

Трудова книжка – основний документ про трудову діяльність працівника. Саме тому до їхнього ведення суворі вимоги: не допускається виправлень та видаються лише особисто працівникові. Облік заповнених трудових книжок ведеться відділом кадрів.

За різними дослідженнями карантин погіршив економічний стан чи не більшості українських роботодавців. У свою чергу, це призвело до збільшення кількості безробітних.

За інформацією сайту «Урядовий портал», з 12 березня по 31 липня 2020 року статус безробітного отримали 395 тис. осіб, що на 71% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Недивно, що у роботодавців все частіше виникає питання, як звільнити працівника, щоб у майбутньому оминути судову тяганину.

Як звільнити працівника безпечно:

– письмово попередити працівників, які підлягають звільненню, не менше ніж за два місяці до цієї дати;

– за наявності запропонувати працівникам вакантні посади;

– отримати згоду профспілкового органу на звільнення тих працівників, які є членами профспілки;

– визначити, чи не належать окремі працівники до категорії осіб, яких заборонено звільняти;

– провести остаточний розрахунок з працівниками та виплатити вихідну допомогу.

Що робити з трудовою?

При прийомі на роботу відповідно до вимог частини другої статті 24 КЗпП України працівник має надати трудову книжку. Відповідно ж до статті 47 цього Кодексу роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові його трудову книжку. Про одержання трудової книжки працівник має розписатися.

А що робити роботодавцю, якщо працівник вирішив не вийти на роботу у день звільнення? Іноді це буває як дрібна помста босу за звільнення, а іноді – раптова помилка у підрахунках останнього робочого дня.

Якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то роботодавець у цей день надсилає працівникові поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки, – пояснює головний державний інспектор відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці в Кіровоградській області Євгенія Краєвська.

Бажано надсилати таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням роботодавця про отримання листа працівником. Адже у разі виникнення трудового спору у роботодавця буде додатковий доказ відсутності його вини у затримці видачі працівнику трудової книжки.

А от пересилати трудову книжку поштою з доставкою на зазначену адресу можна лише за письмовою згодою працівника.

Якщо звільнений працівник не з’явився за своєю трудовою книжкою, то підприємство має зберігати її упродовж 2 років. Після цього строку незатребувані трудові книжки зберігаються в архіві підприємства.

Бувають і сумні випадки, коли людина померла. Що має робити з її трудовою роботодавець? У такому випадку трудову книжку видають на руки його найближчим родичам (чоловіку/дружині, дітям, батькам) під розписку.

Зазначити у трудовій неправильну дату звільнення, провести неповний розрахунок, передати трудову через третю особу (чинним законодавством це забороняється) – помилки, які можуть вийти роботодавцю боком. Для справедливості варто зазначити, що працівники нерідко вдаються до хитрощів, щоб не бути звільненими. Наприклад, знаючи про скорочення штату, вступають у лави профспілок або йдуть на тривалі лікарняні, не гребуючи купівлею медичних діагнозів. Тому консультація фахового юриста допоможе надалі уникнути судових спорів.

Читайте також: Який штраф доведеться заплатити за неоформленого працівника: пояснюють юристи

Поділіться корисною інформацією з друзями: