В Україні збільшать розмір аліментів: що варто знати?

#поради юриста

Днями депутати проголосували за Закон № 3112 «Про виконавче провадження» (щодо обов’язку виконавця проводити індексацію розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі). Так, раз на рік підвищуватиметься розмір аліментів у твердій сумі. Обов’язок індексації виплат покладуть на виконавців. До суду для цього звертатися буде не потрібно

Тверда сума аліментів визначається або рішенням суду, або домовленістю між платником і одержувачем грошей. У будь-якому випадку розмір аліментів не може бути меншим за гарантований державою мінімум, який сьогодні для дітей до 6 років становить 929,5 грн, а для дітей від 6 до 18 років – 1159 грн.
 
Ідея хороша, але є в нововведенні й недоліки. Одним зі спірних положень є те, що виконавець зобов’язаний проводити індексацію лише на другий рік. Хоча Законом про індексацію грошових доходів населення визначено, в яких випадках проходить індексація, – наприклад, якщо рівень зростання споживчих цін перевищить 3 %.
 
Як було раніше?
 
Щоб підвищити аліменти у твердій сумі, той з батьків, з яким проживає дитина, мусив звертатися до суду. Часто виникала ситуація, коли одержувач аліментів повинен був до суду ходити щороку, щоб сума виплат не була меншою за гарантований державою мінімум, який піднімали один-два рази на рік. Це змушувало того з батьків, з яким проживає дитина, витрачати на це багато часу, а ще перевантажувало і без того завантажені українські суди.
 
Ось як нововведення коментує адвокат АБ “Ципін і партнери” Тетяна Войнова:
 
Звичайно, таке нововведення повинно полегшити життя тих з батьків, кому роками доводилось ходити до суду та стягувати додатково кошти, оскільки новими змінами цей тягар перекладуть на плечі виконавців. Така норма була необхідною, оскільки попередній механізм був занадто тривалим та передбачав судову тяганину
 
Також адвокат звертає увагу, що відповідно до змін, індексація розміру аліментів, визначеного у твердій грошовій сумі, проводиться, якщо інше не передбачено у виконавчому документі чи у договорі між батьками про сплату аліментів на дитину.
 
Поділіться корисною інформацією з друзями: