Куди скаржитись на паліїв листя: детальна інструкція

#поради юриста

В Україні на законодавчому рівні заборонено палити листя. Проте для більшості наших співгромадян закон не писаний, тому вони знищують траву і сухостій так, як це робили їхні пращури – спалюють.

В нашому матеріалі розповімо – куди звертатись, коли сусіди палять траву.

Підпалюючи невеличку купку листя, більшість вважає, що немає чого боятись. Це при тому що, навіть невелике загоряння на городі може перекинутись на траву, а звідти – на торфовища, ліси, а вже за кілька хвилин загоряються гектари. Як наслідок, вигорають не лише ліси та поля, а й цілі села. В боротьбі з вогнем задіяні сотні рятувальників. Це вже не кажучи про те, що сусіди горе-палія страждають від задухи, а в повітря потрапляють шкідливі речовини.

Ставши свідком підпалів, не можна мовчати. Передовсім потрібно звертатись у Державну екологічну інспекцію, аби запобігти масштабним пожежам.

Правила звернення в Держекоінспекцію:

  1. Письмово. Можна написати як електронного листа на адресу інспекції, так і звичайного в центральний апарат чи регіональний орган. Щоправда, паперовий лист йтиме кілька днів. У зверненні потрібно вказати прізвище, ім’я та по батькові, місце проживання заявника, суть питання. Таке звернення потрібно підписати та поставити дату.
  2. Телефоном. Держекоінспекція має свою гарячу лінію, куди й потрібно дзвонити – (044) 521-20-38.
  3. Прийти в дні прийому громадян і розповісти про проблему.

Проте, краще в подібних випадках викликати поліцію. Адже підпал листя – це порушення закону.

В нашому Основному законі визначено: кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування цього права шкоди.

А в Кодексі про адміністративні правопорушення прописана відповідальність для паліїв. Згідно зі статтею 77-1 випалювання стерні, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, – тягнуть за собою накладення штрафу.

Законом передбачено такі штрафи для паліїв:

  • для громадян від 3 060 до 6 120 гривень;
  • для посадових осіб 15 300 до 21 420 гривень.
  • якщо ті самі дії вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду від 6 120 до 12 240 гривень.
  • знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень, навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем караються штрафом від 91 800 до 153 000 гривень;
  • порушення вимог пожежної безпеки в лісах карається штрафом на громадян від 1 500 до 4 590 гривень. Якщо наслідком таких дій стала лісова пожежа чи поширення її на значній площі, штраф від 4 500 до 15 300 гривень.

Крім цього, штраф за забруднення повітря становить від 30 600 гривень до 61 200 або обмеження волі на строк до трьох років.

Тож, плануючи спалювати листя чи сміття варто тричі подумати, адже це сумнівне задоволення карається чималими штрафами. Це вже не кажучи про осуд оточуючих.

Читайте також: Киян попередили про надзвичайну пожежну небезпеку

Поділіться корисною інформацією з друзями: