Виконавчий напис нотаріуса: що потрібно знати боржникам по мікропозикам

#мікропозика

Кредитні договори по так званим «швидкогрошам» оформлюються дійсно швидко. Але за доступністю мікропозики може стояти таке ж миттєве стягнення заборгованості. Іноді боржник навіть не знає, що на його зарплату вже накладено арешт. Однак, як виявилося, кредитор у такому випадку, як правило, порушує закон.

Кредитори (банки, фінансові установи) в кредитних договорах завжди прописують положення, що вони можуть без будь-якого судового розгляду повернути борг за рахунок коштів та майна боржника. Мається на увазі так званий «безспірний порядок» стягнення заборгованості, який здійснюється на підставі виконавчих написів нотаріусів. У цьому випадку для того, щоб стягнути заборгованість з боржника, кредитору достатньо звернутися до нотаріуса з відповідними документами, нотаріус здійснює на них відповідний напис, і цього достатньо, щоб запустити процедуру стягнення.  

Стара норма і поле для маніпуляцій

До 2017 року діяла норма, згідно з якою для одержання виконавчого напису на ненотаріальному кредитному договорі, за яким допущено прострочення платежів за зобов’язаннями, стягувач подавав нотаріусу лише оригінал кредитного договору та «засвідчену стягувачем виписку з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості».

Таким чином, щоб стягнення провадилось у безспірному порядку, фінансова установа подавала нотаріусу лише оригінал кредитного договору та довідку про заборгованість із сумнівною достовірністю, яку сама і складала. Фактично написати там кредитор міг що завгодно, без доведення безспірності боргу, його суми та факту прострочення. Тобто навіть якщо отримувач позики платив, недобросовісний кредитор міг зазначити в довідці не всі платежі або неправильно нарахувати пеню та штрафи та все одно розпочати процедуру стягнення. І щоб довести свою правоту, боржнику доводилося подавати до суду.

Крім цього, від кредитора не вимагалося навіть надання нотаріусу документів, які б підтверджували повідомлення боржника про наявність заборгованості та необхідність її погашення, тож для боржника це могло стати цілковитою несподіванкою. Нерідко про стягнення боржники дізнавалися лише тоді, коли вже йшли відрахування із заробітної плати.

Гроші за неіснуючий кредит

Ще однією можливістю для маніпуляцій було те, що від кредитора не вимагалося надати нотаріусу докази передачі клієнту грошей або інших речей – платіжні доручення або чеки.

marina-sutkovich

Марина Суткович, адвокат АБ “Ципін і партнери”

«У нашого клієнта була ситуація, коли кредитний договір уклали без його ініціативи онлайн на сайті фінансової установи, в якій він колись брав кредит, – розповідає адвокат АБ «Ципін і партнери» Марина Суткович. – Фінансова установа використала наявні у неї персональні дані клієнта для оформлення договору, але ж гроші клієнту не перерахувала. При цьому нотаріус вчинив виконавчий напис, було відкрито виконавче провадження і накладено арешт на заробітну плату. Таким чином, фінансова установа протиправно заволоділа чужими грошовими коштами, хоча сама грошей в кредит не надавала.»

Звичайно, у переважній більшості такі виконавчі написи пізніше в судовому порядку визнавалися такими, що не підлягають виконанню. Але для цього боржнику потрібно було подати відповідний позов до суду. А так як до мікропозик звертаються переважно люди в скрутному матеріальному становищі, знайти в такій ситуації кошти на оплату послуг адвоката та судовий збір можуть далеко не всі.

Кінець безспірним стягненням

Фактично нотаріус, до якого зверталися за вчиненням виконавчого напису, не мав достатнього пакету документів для того, щоб переконатися у безспірності заборгованості. Адже нотаріуси не встановлюють прав або обов’язків учасників правовідносин, вони лише здійснюють свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції. За законом вони не мають права запитувати інші документи, крім тих, що визначені законодавством.

22 лютого 2017 року Київський апеляційний адміністративний суд прийняв постанову у справі №826/20084/14, якою було визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України №662 від 26 листопада 2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів». Пізніше Вищий адміністративний суд своєю ухвалою від 01 листопада 2017 року у справі №826/20084/14 залишив постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року без змін.

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/65037659

Отже, на сьогодні законодавство передбачає можливість вчинення виконавчого напису лише на підставі оригіналу нотаріально посвідченого договору. Якщо врахувати, що більшість кредитних договорів вчиняється в простій письмовій формі, то зовсім не зрозуміло, звідки береться така кількість безспірних стягнень.

Хитрощі «чорних» нотаріусів

Сьогодні так звані «сірі» та «чорні» нотаріуси, порушуючи закон, продовжують вчиняти виконавчі написи, не дивлячись на те, що такої можливості вони позбулися ще в 2017 році.

Тобто, якщо ви укладали кредитний договір, і він не був посвідчений нотаріально, а на вашу заробітну плату вже накладено арешт, то, скоріш за все, на ваш договір було накладено нотаріусом виконавчий напис, і, відповідно, він є незаконним. Ви маєте повне право оскаржити такі дії, і з великою ймовірністю виграєте справу в суді.

Звичайно, сплатити заборгованість, якщо ви дійсно користувалися кредитними коштами, рано чи пізно доведеться. Однак, це не означає, що кредитор має право порушувати законодавство щодо вас. Усі сторони повинні діяти в правовому полі, і для стягнення заборгованості з боржника теж існує визначений законом порядок. Кредитор, даючи вам гроші в борг, отримує з цього прибуток у вигляді відсотка за користування кредитом. І зовсім не має права отримувати замість вас вашу зарплату, коли йому заманеться. Знайте та відстоюйте свої права і у разі потреби звертайтеся за допомогою до юристів.

Читайте також: Як захиститися від колекторів: пояснює юрист

Поділіться корисною інформацією з друзями: