Кібербулінг: чому це трапляється та як цьому запобігти

#Кібербулінг

Термін «булінг» почав широко вживатися в Україні відносно нещодавно, але вже встиг закріпитися законодавчо. В 2018 році Верховною Радою був прийнятий закон про протидію булінгу, який передбачає штраф безпосередньо за сам булінг та за приховування працівниками навчальних закладів випадків знущань.

Згідно закону, булінг – моральне або фізичне насильство, агресія у будь-якій формі або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення. У тому числі закон передбачає відповідальність і за булінг в Інтернеті, так званий кібербулінг.

Булінг переходить в онлайн

ЮНІСЕФ визначає кібербулінг як цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах та мобільних телефонах, зокрема через поширення брехні або розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах, або повідомлення та погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.

Що це означає? Якщо хтось надсилає образливі повідомлення через месенджер, публікує «незручні» фотографії своїх однолітків на Facebook або пише погрози електронною поштою, це є кібербулінгом. По суті, кіберзнущання є тим самим, що і знущання у звичайній формі, тільки з використанням технологій: кібербулер діє систематично з метою приниження, залякування, підкорення або спричинення соціальної ізоляції жертви. Коли реальне життя сучасних підлітків щоденно точиться в соціальних мережах і все більш уходить в онлайн, кібербулінг може набувати загрозливих масштабів.

Чому це відбувається

Психологи виділяють декілька причин, з яких кривдник вдається до кібербулінгу:

 • зловмисник хоче відчути себе могутнім;
 • кіберзнущання можуть зробити кривдника популярним;
 • кібербулінг компенсує власну низьку самооцінку кривдника;
 • «ненавмисний» кібербулінг: особа може не здогадуватись, що причиняє страждання.

Опитування ЮНІСЕФ свідчить, що із булінгом у колі однолітків в Україні стикалися близько 67 % дітей. Окрім цього, за даними опитувань, 40 % школярів, що зіткнулися зі знущаннями в колах однолітків, не розповідають про випадки цькування батькам. Маючи на увазі цю статистику, для батьків важливим є розпізнати булінг якомога швидше.

Ознаки кібербулінгу

Які ж ознаки можуть вказувати на те, що ваша дитина стала жертвою кіберзалякування?

 • нервово реагує на отримання повідомлення у месенджер чи електронного листа;
 • їй неприємно ходити до школи, може вдавати хворобу;
 • не бажає ділитися інформацією про свою діяльність в Інтернеті;
 • проявляє безпричинний гнів або депресію, особливо після виходу в Інтернет;
 • різко вимикає або відходить від комп’ютера в процесі використання;
 • відмовляється спілкуватися з друзями та рідними у реальному житті;
 • має погане самопочуття, головні болі;
 • відчуває проблеми зі сном вночі;
 • втрачає або збільшує вагу без видимих причин.
 • може говорити про самогубство або цікавитися цією темою в Інтернеті

Психологи відмічають, що діти, які є жертвами булінгу, відмовляються йти до школи, плачуть, почуваються пригніченими. У школі вони не беруть участь у спільній класній та позакласній діяльності, усамітнюються. Слід звернути увагу і на такі очевидні ознаки, як порваний одяг, поламані речі, зіпсуті книжки чи зошити, тілесні ушкодження. У такої дитини змінюється поведінка, вона ні з ким не зідзвонюється, не має друзів.

Як протидіяти кіберзнущанню

Якщо ви вважаєте, що ваша дитина стала жертвою кіберцькування, існує багато ефективних способів втрутитися та запобігти цьому. Перший крок, який ви повинні зробити, це пояснити дитині, що така поведінка є неприйнятною. Поговоріть зі своєю дитиною і з’ясуйте всі обставини. 

Обов’язково повідомте про булінг вчителів, керівництво школи, шкільного психолога. За даними організації «STUDENA», 63,9 % вчителів стикалися із цькуванням дітей у своєму класі. Нещодавно Міністерство освіти і науки України презентувало рекомендації щодо онлайн-безпеки для педагогічних працівників, з якими можна ознайомитись на сайті відомства. Згідно з соціологічними дослідженнями, 43,5 % учнів дуже довіряють своїм викладачам та вчителям, тож варто скористатися їхньою допомогою у критичній ситуації.

Не затягуйте із повідомленням у поліцію. Закон на вашому боці та боці вашої дитини. За результатами дослідження Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу Docudays UA, з часу прийняття закону про протидію булінгу станом на 1 квітня 2020 року судами було прийнято 482 постанови щодо булінгу проти дітей. У 13 % випадків справи стосувались кібербулінгу, зокрема погроз та принизливих коментарів та поширення фото і відео без згоди.

Іноді батьки вважають, що, заборонивши дитині спілкуватися в певному колі або перевівши її до іншої школи, можна залагодити ситуацію. Однак, як показує практика, це лише затягування проблеми, а не вирішення її. Сучасний цифровий світ глобальний, і від нього не можливо укритися, змінивши школу чи адресу проживання. Не зволікайте зі зверненням за юридичною допомогою. Законодавство дозволяє вирішити проблему кібербулінгу раз і назавжди, справедливо покаравши кривдника.

Денис Ципін,
адвокат

«Наразі поліція переглянула своє відношення до цієї категорії справ, тож звернення до правоохоронців та адвокатів – це ефективний спосіб припинити булінг, – зауважує адвокат АБ «Ципін і партнери» Денис Ципін. – При цьому слід звернути увагу, що погрози в Інтернеті та онлайн-цькування можуть також мати ознаки й інших злочинів. Наприклад, якщо залякувач має конкретну мету, висуваючи матеріальну вимогу або вимогу вчинити певні дії – це  вимагання, більш тяжкий злочин, який, на відміну від булінгу, карається ув’язненням. Отже, дії залякувача слід правильно кваліфікувати та звернутися до поліції із відповідною заявою.»

Найкраще, що ви можете зробити – це довести дитині, що ви на її боці, незважаючи ні на що. А вчасна фахова допомога зможе захистити вас та ваших близьких від нових викликів сьогодення.

Читайте також: 

Обережно, булінг: адвокат радить, як захистити свою дитину від знущань однолітків

Рекет у школі: як боротися з поборами? 

Як діяти, якщо ви стали жертвою побиття: радить адвокат

Поділіться корисною інформацією з друзями: