Зміна прізвища після заміжжя: які документи потрібно змінювати

#документи

Якщо вступивши в шлюб, ви вирішили змінити прізвище, то вам потрібно буде змінити і ряд документів, що ідентифікують особу. Що саме і в які терміни потрібно міняти, а також де це можна зробити – читайте в матеріалі.

Які документи підлягають заміні після заміжжя?

При зміні прізвища після вступу в шлюб обов’язковій зміні підлягають наступні документи:

 • паспорт громадянина України
 • ідентифікаційний номер
 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон
 • водійське посвідчення

Крім цього, зміни, пов’язані із заміною прізвища, вносяться до реєстраційних документів підприємця, а також в трудову книжку, посвідчення, страхові поліси, документи з реєстрації та страхування автомобіля, банківські договори, карти та рахунки.

Заміна паспорта при зміні прізвища після заміжжя

Першим документом, який підлягає обміну після зміни прізвища, є паспорт громадянина України. Згідно п. 24 гл. 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, якщо при реєстрації шлюбу змінювалося прізвище, то на першій сторінці паспорта в формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк. Тобто допустимий термін для отримання нового паспорта – 1 місяць.

Необхідно враховувати, що новий паспорт ви вже отримаєте в форматі ID-карти. Термін дії ID-паспорта – 10 років. 

 Однак у цьому правилі є винятки. Згідно діючого порядку оформлення паспорту громадянина України на сьогодні ще є можливою видача паспорту України зразка 1994 року (у вигляді книжечки) за відповідним рішенням суду, що набрало законної сили, про зобов’язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України вказаного зразка. Для цього, у 2019 році Міністерством внутрішніх справ навіть розроблений Тимчасовий порядок видачі таких паспортів.

Як і де поміняти

Для того, щоб отримати паспорт громадянина України в разі зміни прізвища, потрібно звернутися до територіальних підрозділів Державної міграційної служби або в Центри надання адміністративних послуг за місцем реєстрації.

Діана Матвєєва, юрист АБ “Ципін і партнери”

«Якщо ви проживаєте не за місцем реєстрації та не маєте можливості у встановлений законодавством місячний строк звернутися у відповідний підрозділ ДМС, то на період дії карантину у зв’язку з COVID-19 ви маєте можливість звернутися до будь-якого зручного для вас підрозділу ДМС, – розповідає юрист АБ «Ципін і партнери» Діана Матвєєва. – Таке право передбачене Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». В п. 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» цього закону зазначено: «Оформлення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, у період дії карантину здійснюється за місцем звернення особи».

Щоб отримати новий паспорт, вам необхідно надати наступні документи:

 • Заява про видачу паспорта. Її можна написати на місці за зразком.
 • Старий паспорт.
 • Чеки про оплату арбітражного збору або штрафу.
 • Свідоцтво про шлюб.

«За наявності деяких обставин вам можуть додатково знадобитися й інші документи, зокрема: військовий квиток (для військовозобов’язаних); посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); документ, що посвідчує особу та повноваження представника (якщо особа звертається через представника); фотокартка розміром 10 х 15 (для особи, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я); свідоцтва про народження дітей; свідоцтво або рішення суду про розірвання попереднього шлюбу; свідоцтво про зміну імені; довідка про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від його прийняття», – коментує юрист.

Вартість послуг

Так, відповідно до пункту 12 Постанови ВРУ «Про затвердження положень про паспорт громадянина України» видача та обмін паспорта проводяться в місячний термін. Точніше, з дня подачі заяви вам повинні видати новий паспорт протягом 20 робочих днів. Існує також процедура термінового отримання, коли з дня заяви ви отримуєте документ протягом 10 робочих днів, або фактично максимум двох тижнів. Однак в такому випадку виготовлення паспорта буде коштувати дорожче. Вартість відновлення паспорта до 20 робочих днів становить 363 грн. і до 10 робочих днів – 489 грн.

Штрафи

Згідно зі ст. 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України тягнуть за собою попередження. А ті ж дії, вчинені особою, яку протягом року вже було піддано адміністративному стягненню за це порушення, тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.).

Читайте також: Як відновити загублений паспорт?

Заміна ІПН при зміні прізвища після заміжжя

Після обміну паспорта потрібно поміняти ідентифікаційний номер платника податків. Власне, сам номер при цьому не змінюється, зміниться лише прізвище у ньому.

«Для зміни ІПН чинне законодавство також встановлює строк – один місяць з дня виникнення відповідних обставин, тож невідкладно після отримання нового паспорту платнику податків слід звернутися до найближчої ДПІ, – зазначає Діана Матвєєва. – Відповідно до п. 70.7 ст. 70 Податкового кодексу України, фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Як і де поміняти ІПН при зміні прізвища?

Для отримання нового ідентифікаційного номера потрібно звернутися до державної податкової інспекції за місцем проживання, отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування. Заміну проводять також головні управління державної фіскальної служби в областях та м. Києві. Нове свідоцтво вам видадуть протягом 5 робочих днів.

Які документи потрібні для заміни ІПН?

Для отримання ІПН вам потрібно надати наступні документи:

 • заява, яка заповнюється на місці
 • існуючий ІПН (оригінал)
 • український паспорт (оригінал і копію)
 • свідоцтво про шлюб (оригінал і копію)

Заміна закордонного паспорта при зміні прізвища після заміжжя

Так само, як і в випадку з паспортом громадянина України, термін заміни закордонного паспорта після зміни прізвища становить 1 місяць. При наявності у Державній міграційній службі відомостей з Держреєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію шлюбу ваш закордонний паспорт визнають недійсним, якщо ви не надасте протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта громадянина України. При цьому якщо ви не подаєте документи для обміну закордонного паспорта одночасно з наданням документів на заміну національного паспорта, Державна міграційна служба визнає паспорт для виїзду за кордон недійсним відразу ж і протягом доби інформує про це Держприкордонслужбу і українське бюро Інтерполу. Тому краще подавати одночасну заявку на заміну закордонного паспорта та паспорта громадянина України.

Як і де поміняти

Обмін закордонного паспорта оформляється через ДМС в порядку, встановленому для його оформлення постановою Кабінету Міністрів України №152 від 07.05.2014 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон».

Для зміни закордонного паспорта необхідно подати:

 • заяву-анкету
 • паспорт громадянина України
 • закордонний паспорт, що підлягає обміну
 • свідоцтво про вступ у шлюб
 • документ про здійснення встановлених законодавством платежів

Вартість послуг

З 1 січня 2021 року діють наступні розміри адміністративного збору на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон:

 • за 20 робочих днів – 694 грн.
 • за 7 робочих днів – 1 046 грн.

Заміна водійського посвідчення при зміні прізвища після вступу в шлюб

Для заміни водійського посвідчення вам слід звернутися в територіальні органи з надання сервісних послуг МВС. Процедура заміни прав регламентується Постановою Кабміну №340 від 08.05.1993 «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчення водія та допуску громадян до керування транспортними засобами».

Чи потрібно складати іспити при заміні водійського посвідчення?

Повторне складання іспитів при заміні прав не вимагається. Після отримання нового водійського посвідчення старе вилучають. Зручно те, що зробити заміну можна незалежно від зареєстрованого місця проживання. Для цього потрібні наступні документи:

 • паспорт
 • водійські права
 • копія ІПН
 • свідоцтво про шлюб
 • медична довідка

Після подачі документів вам доведеться оплатити вартість послуги з обміну водійського посвідчення. У 2021 році ця сума становить 219 грн. Нове посвідчення водія вам виготовлять протягом 5 робочих днів.

Зміни у відомостях про фізичну особу-підприємця в зв’язку зі зміною прізвища після заміжжя

Якщо ви займаєтеся підприємницькою діяльністю, то крім іншого, вам необхідно буде внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, перереєструватися платником податків і змінити електронний цифровий підпис.

Як і де поміняти

Для внесення змін до ЄДР слід звернутися до Центру надання адміністративних послуг із заявою про реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу – підприємця. Документи можна подати особисто, поштою (при цьому підписи мають бути засвідчені нотаріусом) або в електронному вигляді через «Кабінет електронних сервісів». Щоб упевнитися, що зміни внесені, необхідно зробити запит і отримати паперову виписку з ЄДР.

Що стосується перереєстрації платником податків, то вона регламентується п. 183.15 ст. 183 Податкового кодексу України. Згідно з ним, у разі зміни прізвища платника податку проводиться перереєстрація платника податків. Для перереєстрації платник податків подає до податкової заяву протягом 10 робочих днів, наступних за днем, коли змінилися дані про платника податку. При цьому, перереєстрація у зв’язку із зміною прізвища, імені та по батькові платника податку, який включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, здійснюється контролюючим органом без подання заяви платником податку на підставі відомостей з цього Єдиного державного реєстру.

Вартість послуг

За державну реєстрацію змін відомостей про прізвища фізичної особи – підприємця доведеться заплатити адміністративний збір у розмірі 0,1 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У другій половині 2021 року ця сума становить 238 грн.

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *