Реєстрація торгової марки як дієвий спосіб захистити бізнес

Власна торгова марка – це, бренд та обличчя вашої компанії. Водночас процедура реєстрації торговельного знаку є довготривалою та вимагає спеціальних знань. Навіщо потрібна торгова марка та як вона захистить ваш бізнес, — розповідає юрист

Сьогодні торгова марка є найпоширенішим об’єктом інтелектуальної власності. І з кожним роком кількість зареєстрованих торгових марок стрімко зростає. Кожен керівник компанії розуміє ті переваги, які надає реєстрація власного знаку для своїх товарів або послуг.

До основних переваг такої процедури, зокрема, можна віднести:

 • гарантію ексклюзивності використання складових вашої торгової марки на ринку товарів та послуг;
 • виділення вашої компанії та її продукції серед конкурентів;
 • охорону товарів від недобросовісної конкуренції;
 • можливість продажу або передачі частини прав на використання торгової марки за матеріальну винагороду тощо.

З чого почати?

Слід зауважити, що торгова марка є результатом творчої діяльності людини, тому на неї виникає не право власності, як на речі, а право інтелектуальної власності, що засвідчується спеціальним свідоцтвом. Таке свідоцтво є офіційним охоронним документом, який видається від імені держави Державною службою інтелектуальної власності. Документ надає його власнику право використовувати знак, і у той же час, забороняє використовувати його іншим особам без згоди власника.

Реєстрація торгової марки починається з подання заявки до уповноваженого органу – Державної служби інтелектуальної власності або Укпатенту та сплати державних зборів. Разом з заявкою слід надати такі документи:

 • зображення торгової марки розміром 8х8 см в електронному та друкованому виглядах, у 5 примірниках для чорно-білої торгової марки і у 10 – для кольорової;
 • повний перелік товарів або послуг, для яких передбачається реєстрація товарного знака;
 • повне найменування заявника українською мовою (назва фірми, її юридична адреса, ПІБ та місце проживання фізичної особи).

Після того, як ви подали заявку, вам видають розписку в отриманні документів від Укпатенту, у якій зазначається дата отримання документів та точний час. Це особливо важливо у тому випадку, якщо раптом якесь інше підприємство також подасть заявку на таке саме позначення торгової марки. Якщо ваша фірма подала заявку бодай на годину раніше, саме ви отримаєте право на реєстрацію цього товарного знаку.

Отримавши розписку, заявник має протягом двох місяців сплатити збір за подання заявки. Зверніть увагу, якщо експерти Укпатенту відмовлять у реєстрації торгової марки, гроші вам не повернуть.

Взагалі, строки розгляду заявок на реєстрацію торгової марки законодавством не визначені, але зазвичай термін, протягом якого проводиться експертиза, складає 14-20 місяців. У разі необхідності прискорення процесу реєстрації торгової марки заявник може звернутися з клопотанням до Укрпатенту з проханням прискорити строки проведення експертних оцінок знаку. Проте, за процедуру прискорення експертизи потрібно буде заплатити державне мито. За погодженням директора Укрпатенту та у разі сплати усіх необхідних державних зборів, заявку може бути розглянуто у строк 2-3 місяці.

Якщо експертиза пройшла успішно і дала позитивний висновок, рішення про реєстрацію з висновками експертизи направляється на затвердження до Держслужби інтелектуальної власності, що має затвердити його у місячний термін. Після цього заявнику надсилають повідомлення про необхідність сплатити держмито і за публікацію в офіційному бюлетені. Зробити це потрібно протягом трьох місяців, в іншому випадку заявка буде вважатись відкликаною, а торгова марка незареєстрованою.

Якщо ви виконали усі свої зобов’язання, ДСІВ видає вам свідоцтво України на знак товарів і послуг. Отримавши документ, ви маєте право проставляти поруч з зареєстрованою торговою маркою міжнародне маркування R, що вказує на те, що дана торгова марка зареєстрована на території України і охороняється чинним законодавством.

Чому вам можуть відмовити?

Згідно ст. 492 ЦКУ, торговою маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Зазвичай, такими позначеннями можуть бути слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів тощо.

Разом з тим слід наголосити, що не всі позначення можна зареєструвати як торгову марку. Так, відповідно до правил, встановлених законодавством, вам можуть відмовити у реєстрації торгової марки, якщо:

 • раніше вже було подано або зареєстровано тотожну або схожу до ступеня змішуваності торгову марку;
 • позначення не мають розрізняльної здатності;
 • було використано загальновживане або описове позначення;
 • було введено в оману щодо товару, послуги або особи, яка виробляє товар чи надає послугу;
 • заявлене позначення відтворює промислові зразки третіх осіб, назви відомих в Україні творів літератури, а також цитати, прізвища або портрети відомих людей;
 • позначення зображують або імітують державні герби або прапори;
 • у випадку суперечності принципам моралі та гуманності.

Спочатку вам можуть відмовити. Це не остаточна думка експерта про ризики реєстрації. Протягом двох місяців після отримання такої відмови ви маєте подати офіційне аргументоване заперечення.

Під час підготовки заперечення краще зібрати усю необхідну інформацію, а саме приклади використання вашої торгової марки (показати сайт вашої компанії, інтернет-магазин, де ви реалізуєте свою продукцію, надати інформацію про участь у різноманітних виставках, а також фотографії про наявність вашої продукції у різних торговельних мережах тощо).

Якщо ви не підготуєте своє заперечення у вказаний термін, експерт винесе вже остаточну відмову. У будь-якому випадку, якщо вам відмовили в реєстрації торгової марки, ви маєте право звернутись зі скаргою до Апеляційної палати Державної служби інтелектуальної власності або суду — говорить юрист Центру Конфліктології і Права Олена Садовець

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *