Нова податкова реформа ускладнить ведення бізнесу, — екперти

На минулому тижні Мінфін презентував довгоочікуваний проект податкової реформи. Попри анонсовану “радикальність”, експерти визнають його доволі консервативним та бачать суттєві недоліки реформи в її теперішньому вигляді

Модель Мінфіну, як показала презентація Міністра економрозвитку Наталі Яресько, передбачає, що чотири ключові податку (ЄСВ, ПДФО, ПДВ і ПНП) повинні бути встановлені на однаковому рівні 20%. Її пропозицію вже так і охрестили – 20-20-20-20.

Тобто на рівні 20% будуть зафіксовані:

  • ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ), який зараз становить 36% – 40% плюс 3,6%;
  • податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) (зараз діють ставки 15% і 20%  для прибутку понад 12,57 тис. грн, тобто 10 мінімальних зарплат);
  • податку на прибуток (зараз 18%) і ПДВ (зараз 20%, для ліків – 7%).

Основне кризове питання українського податкового законодавства – навантаження на фонд оплати праці – пропонують вирішити об’єднанням ЄСВ та ПДФО з 2018 року.

Як бачимо, популізму в презентації чимало. А от чи наявні в проекті реальні зміни та зменшення податкового навантаження на бізнес? Згідно з найскептичнішими оцінками, як раз навпаки.

Юрист Центру Конфліктології і Права Олена Садовець ставиться до проекту реформи в його теперішньому вигляді досить скептично. За її словами, реформа негативно вплине на платників єдиного податку, IT-працівників та малих підприємців.

Раніше працівники високотехнологічних областей (IT) звільнялися від податків або обкладалися за мінімальними ставками. Цяреформа скасовує ці пільги – всіх обкладатимуть однаковим податком у 20%

Ще одним суттєвим недоліком реформи є скасування спрощеної системи оподаткування для малих підприємств.

Тепер тільки фізособи зможуть бути на спрощеній системі оподаткування, а малі підприємства цього привілею позбавляються

Також Олена наголошує на тому, що платники єдиного податку однозначно програють від такої реформи. При цьому, будуть скасовані будь-які пільги з оплати ПДВ.

Проектом реформи надання пільг переходить в ручний режим регулювання державою, —зазначає юрист

Попри все це, Олена Садовець переконана, що без існуючого законопроекту, спираючись лише на рекламну презентацію, не доцільне робити висновки.

Тому що навіть дуже цікаві пропозиції щодо заохочення інвестицій у бізнес (інвестиційний податковий кредит) може бути в реальності прописаний таким чином, аби зробити його застосування необґрунтовано складним

Варто зазначити, що Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики також презентував свій варіант реформи, проте чомусь у медіапросторі він активно не обговорювався. Експерти погоджуються у тому, що проекти суттєво не відрізняються.

Експерти погоджуються, що питання адміністрування, дискреції, тиску податкової інспекції на підприємців набагато важливіше, ніж питання ставок податків, передає Новое Время.

Тобто податкові ставки не такі важливі в контексті невиконання більшою частиною підприємців податкових законів. Основною метою реформи є виведення бізнесу з тіні, і на це будуть направлені основні ресурси, наголошують автори проектів.

Викликає великі сумніви можливість вивести з тіні бізнес, якому, завдяки запропонованій реформі, стане ще важче перебувати у правовому полі. Сподіватимемось, що доопрацьований проект реформи, який презентують через кілька тижнів, більше задовольнить саме підприємців, а не можновладців. Для цього, звісно, необхідно винести запропоновані зміни на громадське та професійне обговорення, а не вирішувати все традиційно для нас – кулуарно.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *