Офшорний бізнес: за чи проти?

Мінімальні податки та сприятливі умови для ведення бізнесу – мрія кожного підприємця. Проте через обтяжливість податкової системи та недосконалість законодавчої бази українському бізнесу сьогодні працювати вкрай складно. Задля збереження свого капіталу вітчизняні підприємці дедалі частіше використовують офшори. Що таке офшорний бізнес та як він працює? І де проходить межа закону і протизаконного

Створення офшорних компаній є своєрідним способом ухилення від податкового тиску, який відбувається в рамках національного законодавства країни походження доходів. На сьогоднішній день офшорний бізнес набув неабиякої популярності, оскільки дав можливість заробляти компаніям чималі кошти.

Через офшорні фірми можна дістати доступ до кредитних ресурсів іноземних банків, а також до міжнародного ринку депозитів і послуг з управління капіталом та інвестиціями. До того ж у власника офшорної компанії з’являється великий вибір фінансових посередників, що також позитивно впливає на просування бізнесу.

Офшори – це спосіб податкового планування, основою якого є законодавство країни місцезнаходження офшору, яке звільняє такі компанії від оподаткування. Сьогодні у світі налічується понад 60 країн, нормативна база яких передбачає податкові пільги для офшорів. До найбільш відомих належать: Ірландія, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Монако, Нідерланди, Швейцарія, Бахрейн, ОАЕ, Ліберія, Маврикій, Сейшельські острови, Занзібар, Сінгапур, Коста-Ріка, Панама, Уругвай та інші.

Деякі із цих країн обкладають офшорні компанії невисоким податком, а інші – повністю звільняють їх від оподаткування. В останньому випадку фірма лише сплачує уряду цієї країни фіксоване мито за провадження ліцензії на діяльність.

Суть офшорного бізнесу полягає в тому, що у будь-якій точці світу у вас з’являється новий суб’єкт господарської діяльності, який повністю перебуває під вашим контролем. При цьому ззовні компанія-офшор виглядає як незалежний міжнародний партнер.

Розмістивши через офшорну фірму кошти в провідних зарубіжних банках, можна також убезпечити себе від політичних і економічних потрясінь та інших пов’язаних з цим ризиків. Тож, якщо конкретизувати, то сьогодні більшість українських компаній використовують офшори для вирішення двох найголовніших завдань, які взаємопов’язані:

  • мінімізація оподаткування для збільшення власних прибутків;
  • участь у власності українських підприємств через офшори для заховання дійсних власників, легкого вилучення та вивозу капіталу.

Створення офшору

Загалом з юридичної точки зору компанія-офшор нічим не відрізняється від інших компаній. Вона також є повноправним суб’єктом господарських правовідносин і може здійснювати операції нарівні з іншими юридичними особами.

Нещодавно такі компанії створювалися винятково з метою зберігання та використання коштів, або ж відігравали роль посередника між місцевою компанією та тією фірмою, з якою підприємець вів свій міжнародний бізнес.

Проте сьогодні вимоги країн, на території яких створюються офшори, стали значно жорсткішими. Тепер головною умовою створення офшору є те, що власники фірми мають бути резидентами цієї країни, а сама компанія має вести на території цієї країни активну господарську діяльність.

Особливості реєстрації

Для того, щоб замовити реєстрацію такої компанії, не потрібно багато часу. Зареєструвати офшор можна навіть на сайтах компаній, які пропонують таку послугу. Зазвичай, у вартість послуги входять:

  • посвідчення про реєстрацію;
  • реєстраційний збір;
  • статут компанії;
  • протокол про призначення директора;
  • нотаріальне посвідчення і Apostille;
  • випуск сертифікатів акцій;
  • ліцензійний внесок на рік;
  • консультації з оподаткування конкретної юрисдикції тощо.

Офшори в реаліях українського законодавства

Проте, не дивлячись на широке коло нових можливостей, пов’язаних з використанням подібних компаній, провідні держави ведуть з так званими чорними офшорами справжню війну. Особливо актуально це стало останнім часом, коли загострилося питання фінансування тероризму та легковажного відношення до юрисдикцій, що надають офшори.

Тим більше офшори, які зареєстровані на території деяких держав, дають можливість легально перекачувати величезні суми коштів незрозумілого походження. Тож офшорні компанії нерідко стають орієнтовані не на бізнес, а на кримінальні операції.

Так склалось, що на сьогоднішній день в Україні поняття офшору асоціюється з незаконним засобом отримання доходів. Вітчизняне законодавство стало радикальнішим щодо питання офшорів, коли відчуло тиск з боку міжнародних організацій, що займаються боротьбою з відмиванням “брудних” грошей.

Сама ж Україна ще не визначилась з юридичним оформленням офшорних зон, умов та необхідності їх застосування. Як наслідок, така правова невизначеність та відсутність законодавчої регламентації офшорного бізнесу не дозволяють говорити про створення в Україні ефективного механізму функціонування офшорної діяльності.

На жаль, такий стан гальмує економічний розвиток країни та призводить до залучення офшорного бізнесу до тіньового середовища.

Я рекомендую не створювати офшори винятково з метою ухилення від сплати податків, тому що такі цілі рано чи пізно розкриваються і провідні держави починають активно з цим боротися. Тоді запроваджуються більш жорсткі закони та вимоги. Активним гравцем у всій цій ситуації виступають банки тих країн, де створюються офшори. Вони вимагають розширений перелік документів і зобов’язуються розкривати ці документи у зв’язку з укладеними договорами про обмін інформації між країнами. Тому відкривати офшори заради ухилення від сплати податків стає дуже ризиковано та невигідно. Працювати на міжнародних ринках потрібно, виходити на ці ринки потрібно, але з метою розумного структурування свого бізнесу. Слід розповсюджувати свої послуги там, де це зручно робити, та вести реальну господарську діяльність. Говорячи про законність офшорів хочеться відмітити, що в принципі офшори є законними, але часто незаконними є цілі їх створення, — говорить юрист ЮК “Центр Конфліктології і Права” Олена Садовець

Таким чином, в оцінці офшорного бізнесу спостерігається певна неоднозначність: з одного боку офшори призводять до відтоку капіталу з держави, резиденти якої використовують у своїй діяльності офшорні інструменти, а з іншого – сприяють збільшенню прибутку самих підприємців за рахунок зменшення оподаткування.

Очевидно одне — поки в Україні не буде створено комфортних умов для ведення бізнесу, українські підприємці і надалі будуть використовувати офшорні схеми. Лише створення сприятливого валютно-фінансового та фіскального режиму, а також забезпечення лояльності державного регулювання дозволить залучити в Україну додаткові інвестиції та зупинити відтік вітчизняного капіталу.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *