Що мають знати пацієнти з гіпертонічною хворобою про коронавірус?

#здоров'я

Відповідаємо на ключові питання та розповідаємо, яких порад слід дотримуватись

Який реальний ризик?

Літні люди з гіпертонічною хворобою можуть бути більш чутливими до коронавірусу та мати більш важкі симптоми COVID-19. Саме це зумовлює суворі вимоги до дотримання карантину, запровадженого урядом України, а також до дотримання рекомендацій щодо медикаментозної терапії ГХ.

Чи можуть ліки, що знижують артеріальний тиск, збільшувати ризик зараження та погіршувати перебіг COVID-19?

Не має прямих обґрунтованих доказів, що препарати для контролю артеріального тиску збільшують ризик заразитися COVID-19, натомість вони життєво важливі для зниження артеріального тиску, зменшення ризику серцевого нападу, інсульту та смерті внаслідок серцевих ускладнень.

Не змінюйте самостійно лікування, призначене лікарем; не припиняйте прийом інгібіторів АПФ (еналаприл, периндоприл, раміприл, лізиноприл і т.п.) або блокаторів рецепторів ангіотензину ІІ (лозартан, валсартан, телмісартан і т.п.) без вагомих причин та консультації з лікарем.

Також потрібно знати, що деякі знеболюючі та жарознижуючі препарати, на кшталт  ібупрофен або напроксен, можуть підвищувати артеріальний тиск та сприяти розвитку набряків. Крім того, назальні краплі , що зменшують нежить, також можуть підвищувати тиск. Тому пацієнтам з гіпертонічною хворобою варто обмежувати або уникати їх, особливо якщо їх артеріальний тиск коливається і не піддається контролю. Такі препарати, як ацетамінофен, мають меншу ймовірність підвищення артеріального тиску. В разі необхідності застосування жарознижувальних ліків або крапель проти нежиті, проконсультуйтесь з своїм лікарем щодо найбільш безпечного вибору.

Читайте також: Загроза COVID-19: поради для людей з гіпертонічною хворобою від Всесвітньої Ліги гіпертензії

Алкоголь та кофеїн

Пацієнти повинні обмежувати вплив цих обох факторів на організм, адже суттєва доза алкоголю та/чи кофеїну може підвищити артеріальний тиск.

Фітотерапія

“Натуральні” добавки та домашні засоби можуть бути небезпечними. Наприклад, корінь солодки, може підвищувати артеріальний тиск.

Дотримання режиму лікування

Ліки слід приймати точно за призначенням. Зниження дози або припинення їх прийому може підвищити артеріальний тиск до небезпечних рівнів. Якщо Ви відчуваєте зростання тривоги та неспокою, зв’яжіться з своїм лікарем, щоб обговорити цю проблему та, можливо, додати заспокійливі засоби. Тривожні розлади можуть провокувати «стрибки» тиску або втрату контролю артеріального тиску.

За потреби контактуйте з лікарем по телефону, використовуйте віртуальні консультації он-лайн (в цьому Вам можуть допомогти діти або онуки, якщо Ви мешкаєте разом).

Надзвичайні ситуації не зупиняються на COVID-19

Високий артеріальний тиск збільшує ризик інфаркту міокарда та інсульту. За появи гострого болю в ділянці серця або за грудьми, що триває 15-20 хвилин і не минає при прийомі нітрогліцерину, або ознак інсульту (асиметрія обличчя, сплутаність або відсутність мови, однобічна слабкість  або відсутність рухів в кінцівках) необхідно негайно звернутись за допомогою, тому що кожна секунда має значення. Виклик швидкої допомоги при перших ознаках інфаркту, інсульту або зупинки серця рятує життя.

Матеріал надано ДУ Національний науковий центр Інститут кардіології імені академіка М.Д.
Стражеска НАМН України

 

Поділіться корисною інформацією з друзями: