Автолізинг в Україні: що загрожує вашій кишені

lizyng

Мрієте про нове авто й бажаєте придбати його в лізинг? Розмаїття пропозицій приваблює своєю зручністю та вигодою? Тримайтеся дужче за свої гаманці — злочинці розорюють тисячі українців.

На перший погляд, такий різновид фінансової допомоги як лізинг зовсім не лякає, а подекуди здається навіть привабливішим за кредит. Однак останнім часом кількість та характер скарг лізингоотримувачів вказують на високий рівень незадоволення й обурення. Неліцензовані фінансові установи, що мають право надавати лізингові послуги (за останні три роки їхня кількість зросла втричі!), зловживають прогалинами в законі й ошукують громадян, а українці невпинно втрачають гроші, потрапляючи на гачок шахраїв.

Може трапитися з кожним

Мешканець Києва Олексій вирішив придбати власне авто. Ситуація доволі буденна: чоловік давно мріяв про автівку, назбирав певну суму грошей та врешті визначився з бажаною маркою автомобіля. В березні минулого року він звернувся до лізингової компанії «Автофінанс». Консультант переконував, що процедура дуже проста: Олексій отримує в користування омріяне Daewoo, натомість регулярно й у визначений термін має сплачувати платежі. Це майже все, але є одна маленька деталь — необхідно сплатити невеличкий аванс (30 050 грн). Спершу Олексій погодився на пропозицію, однак того ж вечора передчасна радість від уявної вигоди зійшла нанівець — інтернет ряснів негативними відгуками про компанію, сотні роздратованих та ошуканих клієнтів залишали коментарі зовсім не на користь «Автофінансу». Зваживши все, Олексій дійшов висновку, що не може піти на значний фінансовий ризик, адже в нього двоє маленьких дітей, та й дружина не погоджувалася на оформлення угоди.

Наступного ж дня чоловік повернувся до відділу компанії, аби розірвати договір. Олексій виклав свої аргументи на рахунок того, що для нього ця угода надто невигідна, а матеріальне становище родини взагалі ставить під сумнів його платоспроможність. Тож, чоловік справедливо затребував повернути йому вже сплачений аванс. «Автофінанс» навідріз відмовився повертати гроші: «Треба уважніше читати договір!».

Типова схема

ТОВ «Лізингова компанія «Автофінанс» у своєму листі до пана Олексія повідомила, що угоду розірвано, а от свої кошти чоловік вже ніколи не побачить. Але чому та за яких підстав? На це ніби відповідає один з пунктів угоди (той, що його майже завжди друкують дуже дрібним шрифтом та завуальовують заплутаними висловами). За цим пунктом, при розірванні договору лізингоотримувач сплачує 40%-ий адмін-платіж, що йому не відшкодовується й не повертається. Таким чином, клієнти компанії «Автофінанс» втрачають майже третину сплачених коштів!

«Кожен українець має право отримати повну, своєчасну й достовірну інформацію про товар чи послугу — це гарантовано Законом «Про захист прав споживачів» — до моменту придбання послуги чи товару. Тим паче, людина, читаючи договір, може перебувати в стресовому стані, хвилюватися й не сприйняти або не зрозуміти зміст угоди, вона також може бути спантеличена великим обсягом тексту та надлишком термінології, великою кількістю зносок та уточнень. Подекуди навіть фахівцеві важко миттєво розібратися в договорі», — роз`яснює юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Олена Садовець.

Це — одна з найрозповсюдженіших схем більшості фінансових установ із сумнівною репутацією. Здобула негативних відгуків та викликала неабиякий резонанс діяльність відомих лізингових компаній, на кшталт, «Лізинг-фінанс», «Лізинговва компанія «Еталон», «Євролізинг-Україна» та «Лізингова компанія «Автофінанс» тощо. Практично ідентичні схеми недобросовісних лізингових компаній зводяться до одного:

«Такі псевдолізингові установи стверджують, що вони співпрацюють безпосередньо з офіційними дилерами, і це начебто дає їм дозвіл та підстави пропонувати автомобілі в лізинг з великими знижками та вигодою для клієнтів. Так, це звучить привабливо, натомість умови договору завідомо невигідні для клієнтів, про що стає відомо тоді, коли ситуація вже майже безнадійна», — зазначає юрист Олена Садовець.

Часто фінансові шахраї пропонують сплатити аванс, не даючи змоги клієнтам ознайомитися зі станом та виглядом автомобіля до підписання угоди, виправдовуючись тим, що це авто ніби знаходиться в іншому місті або ж області. Дехто зі зловмисників мотивує відстрочку надати в користування автомобіль складною політичною ситуацією та неможливістю ввезти автівку отак і одразу.

«За договором лізингу має бути одразу наданий транспортний засіб, а псевдолізингові компанії працюють за схемою пірамід і «розподіляють» автівки подібно до розіграшу. Це ще одна цікава та істотна умова шахрайських договорів — ТЗ ви не отримуєте, але маєте сумлінно платити та сподіватися на вдачу», — коментує пані Садовець.

Лізингові угоди нечесних компаній нерідко під авансом мають на увазі своєрідний платіж за консультаційні послуги. Це повністю виключає можливість повернути сплачені кошти навіть через суд.

«За чесного підходу, в лізингу всі платежі вже включено до графіку та рівномірно розподілено на весь термін»,— стверджує Голова ради директорів асоціації «Українське об’єднання лізингодавців» Олександр Кощеєв.

Псевдолізингові операції можна виявити за однією з основних ознак. Наприклад, передусім, варто звернути увагу на те, за що клієнт має сплачувати аванс за договором. Аванс — це завжди частина вартості майна згідно вірному тлумаченню лізингових послуг та терміну «аванс». Це жодним чином не може бути ані компенсацією адмін-послуг, ані сплатою за консультацію. Псевдолізингодавці запевняють клієнта, що він сплачує аванс, а в договорі та платіжних документах називають його адміністративним платежем.

Хутчіш до юристів та в суд!

Не зволікаючи на відмову «Автофінансу», пан Олексій звернувся по допомогу до юристів. Чоловік затребував в лізингової компанії письмове пояснення, за які саме послуги «Автофінанс» отримав гроші, коли устиг їх надати та якою є вартість кожної з них. Відповідь стала черговим абсурдом: підписання угоди й є підсумком усіх наданих послуг.

Чому ж раніше консультант замовчував такі «дрібниці» договору? Мабуть, це далеко не випадковість, а вже напрацьований сценарій, до якого вдаються сумнівні «контори».

«Наявність в тексті угоди ТОВ «Лізингова компанія «Автофінанс» пункту, на який посилаються представники цієї компанії, є свідченням абсолютно незаконної діяльності. Оскільки наш підопічний відмовився від угоди та відповідно й від послуг, про які йдеться в п.1. ст. 12, він має законні підстави на відшкодування сплачених коштів», — зауважує пані Садовець.

Маючи всі необхідні докази, юристи звернулися до суду. Представники «Автофінансу» навіть не з`явилися на засідання. Позаяк умови лізингової угоди були визнані несправедливими й такими, що суперечать рівномірному розподілові прав та обов`язків сторін, Олексій виграв справу.

Тисячі громадян стали жертвами злодіянь лізингових компаній. Зазвичай, спроби відновити справедливість власноруч закінчувалися «відписками» шахраїв або ж затягуванням судових процесів. Однак досвід фахівців ЮК «Центр Конфліктлогії і Права» вже зараз свідчить про позитивні тенденції правозахисту:

«Ситуація з Олексієм не поодинока. Надзвичайно велика кількість постраждалих від неправомірних дій лізингових фінустанов опускають руки та втрачають надію повернути кошти. Усе частіше до нас звертаються по допомогу та все частіше результат виходить саме на нашу користь — ми виграємо справи одну за одною». — говорить Олена Садовець.

Чи буде ліквідовано лізинг?

Зручність лізингу та його затребуваність в українському суспільстві є безсумнівними. За неофіційною статистикою, після внесення стартових обов`язкових платежів, клієнт може одразу отримати зареєстрований і застрахований автомобіль, заощаджуючи при цьому на реєстрації та страхуванні авто від 8% до 13%. Однак «фінансові піраміди» на ринку лізингодавців чимраз поширюються, спустошуючи кишені необачних громадян. Але хто відповість за шахрайство?

«Такі компанії не є фінансовими установами, але вони мають право надавати фінансові послуги, зокрема лізингові. Однак Нацкомфінпослуг не впливає на їхню діяльність, не контролює умови надання лізингу. Звернення громадян комісія ігнорує». — Уточнює пані Садовець.

Можливо, з плином часу громадяни зовсім відмовляться від лізингу? Доки країною лютує лізингове шахрайство, сама довіра до цієї послуги слабшає. Безперечно, зручний спосіб отримати майно в користування та заощадити при цьому — ось чого так прагнуть громадяни. Як же вирішити проблему?

Ліцензування фінустанов, за словами експертів, може стати одним із рішень, як правильно здійснювати контроль та позбавляти ліцензій фінустанови за незаконну діяльність. Однак, більш вдалий вихід, окрім вичерпного розкриття структури платежів, — звернення до суду та боротьба зі злочинним автолізингом.

«Якщо ви постраждали від незаконних дій лізингових шахраїв, не полишайте бажання боротися. Пам`ятайте, що ви не самотні й не безправні. Правники вже постали до вашого захисту», — узагальнює юрист Олена Садовець.

Схожі теми:

Автолізинг – зручний спосіб придбати чи швидко втратити купу грошей?

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *