Зима у стилі коселіг: як норвежці долають стрес

#стрес

Вулиці притрусило білим снігом, і вже від цього настрій сягає вгору. Затримати його там якомога довше можливо, якщо знати секрети життя у стилі «коселіг» – норвезького щастя.

Норвежці з року в рік очолюють рейтинги найщасливіших людей, це при тому, що у них цілорічний холод. У найбільшому місті Норвегії за Полярним колом – Тромсе – сонце не з’являється над горизонтом із середини листопада до середини січня. Проте його мешканці не демонструють такої зимової депресії, яку ви могли б очікувати від міста, окутаного темрявою, пише The Guardian. Американський психолог Карі Лейбовіц провела дослідження і виявила, що чим краще місцеві жителі ставилися до зими, розглядаючи її як захоплюючу можливість насолодитися льодовиковим кліматом, тим краще вони її проживали – з високим рівнем задоволеності життям та загального психічного здоров’я.

Лейбовіц визначила, що рівень насолоди від зими у місцевих жителів зростає в регіонах, де зими ще суворіші. Люди на Шпіцбергені (на 78 градусів на північ) мали більш позитивне мислення, ніж люди в Тромсе (69 градусів на північ). А жителі Тромсе були налаштовані більш оптимістично, ніж люди в Осло (60 градусів на північ). Іншими словами, позитивне мислення в зимовий час поширювалося там, де це було найбільш потрібно.

Виклики пандемії

Як вважає The Guardian, висновки роботи Карі Лейбовіц вказують на те, що особливий “спосіб мислення” норвежців озброює їх проти стресів довгої полярної ночі. І сьогодні він може як ніколи стати корисним усьому людству. Навіть і без пандемії осінньо-зимовий період завжди поглиблював депресії, адже науковцями давно доведено, що обіг серотоніну залежить від кількості денного світла в нашому середовищі. Однак ще більш потужно на наш настрій може впливати наш контроль над мисленням, вважає дослідниця.

Це не означає, що слід свідомо придушувати негативні емоції, коли вони з’явилися. Навпаки, психологи радять виражати і проговорювати все, що турбує. Мова йде про те, як ми налаштовуємо себе сприймати ту чи іншу ситуацію – як проблему, як виклик чи як можливість. Один з експериментів, проведений у Гарвардській школі бізнесу, свідчить, що усвідомлення свого хвилювання допомагає краще долати його. Учасників експерименту, які мали страх перед публічними виступами, просили промовляти фразу «Я схвильований». У підсумку це допомогло зменшити їхні тривожні почуття та призвело до кращого загального результату.

Нещодавнє дослідження професора Лейпцигського університету Ханнеса Захера показує, що після пандемії в Європі відбулося значне падіння рівня задоволеності життям та позитивного настрою. Тож, можливо, час повчитися у норвежців керувати своїм мисленням? Тим більше, що для цього вони виробили цілу «систему щастя» – коселіг.

Що таке коселіг

Коселіг – норвезький аналог датського слова «хюґе», яке означає особливу атмосферу затишку, спокою та гармонії. Цікаво, що саме слово «хюґе» норвезького походження, хоча самі норвежці використовують слово koselig, щоб виразити свою філософію щастя.

Фактично коселіг вчить отримувати щастя з нічого і радіти життю, навіть коли дні короткі, а за вікном вітряно та холодно. Чашка гарячого шоколаду – це коселіг. Сніг, що красиво падає за вікном – коселіг. Можливість сидіти на вовняній ковдрі біля каміну з близькою людиною – тим більше коселіг.

До речі, коселіг, як і хюґе, це не завжди про зиму і не завжди про вдома. Це може бути чудова осіння велосипедна прогулянка або пікнік із друзями на свіжому повітрі. Як кажуть норвежці, немає поганої погоди, є лише поганий одяг.

Як досягти коселігу

  1. Не скаржтеся.

Ні на погоду, ні на пандемію, ні тим паче на оточуючих. Навчіться жити в тих умовах, які ви не можете змінити. Коселіг передбачає спілкування з близькими в певному стилі, не порушуючи тем, які можуть роз’єднувати чи бути незручними. Адже має підтримуватися атмосфера тепла та обіймів, безпечного простору для всіх.

Данці мають у своєму арсеналі термін «пют», який важко пояснити одним словом. В якійсь мірі воно означає «нічого», «не хвилюйтеся» або «забудьте про це». Це означає, що ви приймаєте те, чого не можете змінити, і хоча ситуація може вас засмучувати або дратувати, ви вирішуєте більше не витрачати на це свої душевні сили.

  1. Додайте світла.

Полярні сутінки норвежці компенсують світлом каміну або кушелей – спеціальних свічок, які ставлять тисячами біля магазинів, кафе та барів. Навіть у невеликих нішах в снігових заметах вони полюбляють ставити світильники. Без свічок на вікнах не обходиться ні Різдво, ні звичайна вечеря, і часто їх запалюють навіть вдень.

В скандинавських інтер’єрах переважають світлі відтінки – білий, сірий, блакитний. М’яке освітлення, яке створюють свічки та абажури, додає такій оселі тепла та затишку.

  1. Подбайте про простір.

Подушки і пледи, картини на стінах, полки з улюбленими книгами, керамічний посуд – ці дрібниці створюють наш комфорт. Норвежці обожнюють прикрашати будинки милими деталями. При цьому елементи декору не повинні бути вигадливими або розкішними. Швидше, вони повинні радувати око, залишаючись непомітними. Важливі і тактильні відчуття. Коселіг передбачає використання великої кількості натуральних матеріалів, до яких приємно доторкнутися – дерева, вовни, льону, глини.

  1. Насолоджуйтесь простими радощами.

Майк Вікінг, автор «Маленької книжки хюґе» пише: «У чашці чаю більше хюгге, ніж в келиху шампанського, в настільних іграх – ніж у комп’ютерних, у приготованій їжі – ніж у купованої. Можливо, хюґе невигідно для ринкового капіталізму, зате корисно для особистого щастя». Як і хюґе, коселіг передбачає помірне споживання, відмову від дорогих марок і любов до простоти. Саме тому виблискувати «Ролексом» – значить не тільки демонструвати поганий смак, але і псувати коселіг.

  1. Готуйте смачну їжу

Насправді, щоб відчути коселіг, потрібно лише навчитися готувати смаколики і гарячий шоколад. Але готувати потрібно особливо – насолоджуючись неквапливістю і всіма етапами процесу. Вибрати рецепт з книги, купити найкращі інгредієнти, залучити до готування інших членів сім’ї, а потім усім разом насолоджуватися приголомшливим смаком та ароматом.

Втім, єдиного рецепту коселігу не існує. Щось зі звичок норвежців нам може підходити, щось – ні. Не варто сподіватися, що розмірений ритм життя скандинавів влаштує без винятку усіх. Але можливо у спокої, вмінні жити просто та самим керувати своїм мисленням і криється секретний інгредієнт норвезького щастя?

Поділіться корисною інформацією з друзями: