Дика природа як фактор глобальної небезпеки

#інфекції

У ВООЗ пропонують вакцинувати котів та собак, а науковці закликають заборонити торгівлю тваринами як ключовий фактор розповсюдження зоонозних інфекцій. Здається, масове вбивство норок у Данії – не останнє, що нам доведеться пережити, щоб навчитися безпечно співіснувати із дикою природою. 

Науковці підрахували, що більше 60% нових інфекційних захворювань – зоонозні, тобто такі, що передалися до людини від тварин. Причому 70% їх походить із дикої природи. Зоонозні хвороби щороку спричиняють мільйони смертей. Такі захворювання, як ВІЧ, вірус Ебола та пташиний грип спочатку виникли в організмі тварин і від них перейшли до людей.  

Збудник, що викликав епідемію атипової пневмонії (SARS) в 2003 році, був переданий людині від цивет, яких продавали на ринку в якості домашніх тварин і делікатесів. Група вчених, що вивчала близькосхідний респіраторний синдром (MERS) ще у 2016 році попереджала про небезпеку глобальної зоонозної пандемії. «Поява MERS-коронавірусу в 2012 році вдруге після важкого гострого респіраторного синдрому коронавірусу (SARS-коронавірусe) говорить про те, що нові коронавіруси, що виникли в 21-му столітті є високо патогенними для людини», – зазначалося у дослідженні.

Учені запропонували концепція «Єдине здоров’я», яка фокусується на взаємозв’язку між людьми, тваринами та навколишнім середовищем і визнає, що здоров’я та добробут людей тісно пов’язані зі здоров’ям тварин та їх середовищем. Концепцію взяла на озброєння ВООЗ. Однак вже у 2019 році з китайського міста Ухань почалася пандемія коронавірусної інфекції COVID-19.

Шлях коронавірусу

За однією з версій, перша людина, яка заразилася коронавірусною інфекцією, працювала в одній з лабораторій китайського Ухань. Йому інфекція передалася від кажанів. Пізніше китайські вчені заявили, що проміжним господарем коронавірусу стали панголіни – лускаті тварини, які є об’єктом незаконної торгівлі. Їх продають заради їх м’яса, а також заради луски, яку потім використовують як нібито коштовні ліки.

Теорію «проміжного господаря» коронавірусу озвучувала і ВООЗ. На переконання директора програми з надзвичайних ситуацій в області охорони здоров’я організації Майкла Райана важливо встановити, як коронавірус «прорвав бар’єр» між людиною і твариною. Адже якщо вірус може поширюватися серед звірів, то це призведе до приросту хворих серед людей. «Зовсім недавно ми вже спостерігали таку проблему, коли вірус почав передаватися від норок до людини», – сказав Райан.

На початку листопада влада Данії повідомила про необхідність знищити популяцію норок в країні, яких розводять для хутра. Причиною такого рішення стали випадки зараження коронавірусів серед звірів, а також співробітників звіроферм і виробництв з виготовлення шкур. Із залученням поліції і військових було знищено близько 3 млн норок.

Деякі види домашніх тварин, в тому числі кішки і собаки, теж можуть заразитися коронавірусом, і не виключено, що в майбутньому їм доведеться робити щеплення від зараження, повідомив нещодавно старший експерт лабораторії ВООЗ Франк Конінгс. За його оцінкою, якщо коронавірус буде циркулювати серед нас в найближчому майбутньому, то домашніх вихованців теж потрібно буде прививати від нього.

Фактори розповсюдження зоонозів

Старший фахівець з питань екології в представництві Світового банку в Пекіні Даніель Міра-Салама називає декілька факторів широкого поширення зоонозних інфекцій. Звичайно, серед них є глобалізація, адже завдяки міжнародним авіаперельотам, круїзам та глобальним виробничо-збутовим ланцюгам інфіковані люди розносять вірус по всіх куточках земної кулі.

Іншим фактором фахівець називає торгівлю дикими тваринами, причому не виключає, що контакт тварин, заражених вірусом COVID, з людьми стався саме в рамках незаконної торгівлі, адже панголіни найбільше продаються у світі серед ссавців. Однак необхідно покращувати гігієнічні умови і для законної торгівлі дикими тваринами. Як відомо, Китай заборонив торгівлю всіма дикими тваринами для вживання в їжу, хоча в цій країні вживання диких тварин в їжу і використання їх для різних потреб – глибоко укорінена культурна традиція.

Ще одним потужним фактором є зміни навколишнього середовища. Учені підтверджують, що місця, де люди та тварини часто зустрічаються, є потенційними гарячими точками поширення зоонозних інфекційних захворювань. Широкомасштабне вирубування лісів, зміни в землекористуванні, вторгнення в природу, швидке зростання чисельності населення і урбанізація – все це має величезний вплив на появу та повторне виникнення певних інфекційних хвороб. Додайте сюди ще зміни клімату і ви зрозумієте, що для розвитку небезпечних інфекційних захворювань людство створило всі необхідні передумови.

Єдине здоров’я

Професіонали, які працюють у різних секторах, таких як охорона здоров’я, здоров’я тварин, здоров’я рослин та навколишнє середовище, повинні об’єднати зусилля в межах концепції «Єдине здоров’я», вважає ВООЗ.

Для запобігання виникненню хвороб потрібне активне спостереження зон ризику, інтегрована система нагляду за здоров’ям популяцій людей і тварин, яка б могла попереджувати про ранні спалахи захворювання та моделювати їхнє розповсюдження. Політикам, особливо в часи скороченого бюджетування фінансування, варто розуміти важливість антропогенних факторів і сприймати їх як довгострокові загрози для громадського здоров’я, наголошують науковці. При чому найбільше ризиків у країн з високим біорізноманіттям та серйозними невирішеними екологічними, соціальними та економічними проблемами. 

Як показав 2020 рік, попередження науковців були не ефемерними заявами. І глобальна захворюваність людей і тварин буде контролюватися лише тоді, коли людство змінить своє ставлення до дикої природи.

 

 

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *