Чому ставити конкретні цілі більше не актуально?

«Дій», «все залежить тільки від тебе», «шлях подолає той, хто йде» – ці та інші мотиваційні заклики працюють тоді, коли ми даємо собі установку, що нам все під силу, потрібно лише напружено працювати. А потім пандемія руйнує наші плани настільки, що вони стають нездійсненними. Як втративши цілі, не втратити себе, та чому точне планування життя більш не спрацьовує – у нашій статті.

Ділова людина у сучасному світі просто не може жити без планування. Графіки на рік, тиждень чи день дають нам відчуття впевненності та мотивують, а цілі, які ми ставимо собі на початку року чи впродовж життя притягують нас як магніти, змушуючи щоранку вставати з ліжка та трудитися весь день. Однак є й інша сторона медалі – як тільки щось не виходить, це здатне серйозно нас засмутити, адже ми так віддано працювали, щоб досягти своєї мети.

Протягом останнього року пандемія показала нам, що не все залежить від нас. Зруйновані бізнеси, закриті кордони, зміна звичного укладу життя зробили багато цілей недосяжними. Це не може не засмучувати, але чи варто битися об стіну, яку ми самі колись звели? Можливо, прийшов час замінити постановку цілей та їх досягнення на щось більш приємне?

Читайте також: Ефект Пігмаліона, або Як очікування інших впливають на наш успіх

Не ціль, а ідея

Не секрет, що в якості цілей ми обираємо собі те, що нам найбільше подобається. Якщо ви любите комфорт, вашою метою напевне буде купівля гарного будинку, любите подорожі – заплануєте собі прибуток, який би дозволяв ними насолоджуватися. Кар’єристи захочуть слави, люди із зайвою вагою – схуднути, одинокі – знайти собі пару і так далі. При цьому ми часто ставимо собі конкретні цілі: заробити певну суму за місяць або за рік, схуднути на стільки-то кілограмів, пробігати щоранку визначену кількість кілометрів. Психологи стверджують, що така точна постановка цілей може мати зворотній ефект. Приміром, людина не справилася з задачею і не втратила за місяць 5 кілограмів, як планувала. Негативні відчуття при цьому можуть змусити її відмовитися від усього проекту.

Як же поставити ціль, яка не деморалізує вас, якщо не буде виконана з точністю? Переведіть свою увагу на ідею. В кожній речі, яка нам подобається є творче начало – саме те, чому вона нам подобається. Хтось хоче новий будинок заради відчуття комфорту, яке цілком можна отримати зробивши вдалий ремонт у старому будинку або проводячи більше часу на пікніках на природі. Хтось хоче схуднути, щоб гарно виглядати, чого теж можна досягти різними способами. Мета такої зміни – зовсім не відмовитися від своєї цілі, а лише уникнути депресії від неможливості її здійснити, звернувши увагу на те, що також приваблює.

Проект вам в допомогу

Якщо ми ставили собі ціль отримати до кінця року прибуток, визначений в конкретній цифрі, і не отримали його, наш мозок сприймає це як провал. Те саме стосується бажаної посади чи іншого досягнення. А що якщо працювати не на конкретні цілі, а над проектами? Проект зі збільшення прибутковості власного бізнесу, проект із самовдосконалення та отримання конкретних навичок… Працювати над чимось, досліджувати і досягати у цьому результату може бути не менш привабливим, ніж гнатися за конкретними цифрами.

Можливо, вас захопить громадський проект, до якого долучаться й інші. Сучасні цифрові технології дозволяють швидко знайти однодумців і навіть інвесторів. Головне, щоб ваша власна ідея подобалася вам настільки, що це відчуття передалося б іншим.

Звички – наше все

Наші цілі – це те, що нам подобається, і чого нам не вистачає. Зрозумівши це, набагато легше переноситься їхнє віддалення і їхнє переформатування. Дуже часто виснажливі заняття спортом за чітким графіком планують для себе ті люди, які ніколи ним не займалися. Їм здається, що таким чином вони компенсують втрачений час. Насправді ж їм потрібно зовсім не це, а просто більше часу приділяти собі та своєму здоров’ю. Те саме стосується жорстких дієт. Людина не може виробити звичку здорового харчування, і їй здається, що жорстка дієта вирішить це. Звісно, цього не відбувається.

Цілі – це відображення того, ким ми хочемо бути. Однак напрацювавши в собі певні звички, ми можемо змінитися і швидше, і краще. Зрештою, у великому будинку чи на новій посаді ми все рівно залишимося собою – тим, яким ми створили себе самі.

Читайте також: 5 правил успішного планування

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *