“За Державу обидно!” – чи можливий продаж держмайна за чесну ціну?

Чи скресне, нарешті, крига в скандальному питанні фактичного пограбунку ПАТ “Черкасиобленерго”? Так, 8-го грудня у Північному Апеляційному господарському суді вирішуватимуть чи за ринкову вартість продають державні майнові комплекси чи за символічно-фіктивну й наперед визначеним покупцям. Мова йтиме про продаж у 2015 році приватній фірмі Стеблівської та Корсунь-Шевченківської ГЕС. Сама угода оскаржується ПАТ «Черкасиобленерго» у  Господарському суді Черкаської області, але приватники виступили проти незалежної експертизи з оцінки незаконно придбаного ними майна. І оскаржили рішення про експертизу в апеляції – тепер саме столичні судді Марина Доманська, Людмила Гарник і Віталій Пантелієнко вирішуватимуть чи можна продавати державну власність за безцінь чи ні.

В Україні завжди гостро стояла проблема корупції під час продажу державного та муніципального майна. Мова про діючі підприємства, які переходять у приватні руки в рамках програм приватизації. Об’єкти дістаються заангажованим інвесторам за заниженою вартістю, а державні бюджети недоотримують мільярди гривень. Яскравим прикладом тут була продаж приватному підприємству Стеблівської та Корсунь-Шевченківської ГЕС у 2015 році, незважаючи на те, що закон «Про приватизацію державного і комунального майна» забороняє приватизацію гідроелектростанцій гребельного типу. Це призвело до екологічної катастрофи на річці Рось та мільйонних збитків для держави.

Коротко історія питання. Завдяки зв’язкам із Банковою тривалий час ПАТ «Черкасиобленерго» контролював екс-депутат та бізнесмен Дмитро Крючков. Контрольний пакет акцій цієї компанії належить Фонду держмайна. У 2015 році підприємством безпосередньо керувала лояльна братам Суркісам Світлана Кузьмінська, яка на той час мала з Крючковим роман. А в бізнесі вони налагодили цілу схему, про що вже неодноразово було написано і сказано у ЗМІ – державні обленерго банально розкрадались та заводились в борги. А потім на вкрадені гроші підприємства викуплялись за копійки. Відповідно, і гідроелектростанції, як частина майнового комплексу, чекали свого часу для продажу. Тобто, питання, коли і кому продати державне майно потрібним людям для мародерів було лише питанням часу. Наприклад, компанія ЗЕА “Новосвіт” на чолі з Олександром Никитировичем забрала собі Стеблівську та Корсунь-Шевченківську гідроелектростанції. Ціна угоди на ГЕСи насправді унікальна — лише двадцять два мільйони гривень. Ці станції стільки заробляють на продажі електроенергії лише за один рік й ці спритники “відбили” свої так би мовити інвестиції всього за рік.

Відкатами заробили владні мародери-схемники теж не менше. Скоріше навіть більше ніж офіційна вартість угоди. Особливо Кузьмінська як підписантка, бо відповідальність на ній. Її роль у цій афері була головна, оскільки для відчуження держмайна потрібно дуже багато погоджень. Зокрема, з боку Фонду державного майна, акціонерів тощо. Отримати згоду на продаж державного майна без конкурсу та ще й своїм людям складно. І тут вони “задіяли” схему: Кузьмінська продала не ГЕС як окреме підприємство, а окремі будівлі та устаткування, які, врешті-решт, і складають майновий комплекс. Така гра слів і назв дозволила Світлані Кузьмінській  розпродати електростанції по частинах, але в одні руки.

Зараз нове керівництво «Черкасиобленерго» намагається повернути ці електростанції державі. У провадженні Господарського суду Черкаської області перебуває справа за позовом ПАТ «Черкасиобленерго» до ЗЕА «Новосвіт», про визнання недійсними договорів купівлі-продажу. Ще влітку цього року суд задовольнив клопотання ПАТ “Черкасиобленерго” щодо проведення судової експертизи по оцінці вартості ГЕСів. Так, ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20 липня 2021 року задоволено  клопотання про призначення судової оціночно-будівельної експертизи,  на вирішення якої поставили наступні питання:

– Яка ринкова вартість Корсунь-Шевченківської гідроелектростанції (місцезнаходження: Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Чапаєва, 80-Б) станом на 04.09.2015 р. та станом на 06.11.2015 р.?

– Яка ринкова вартість Стеблівської гідроелектростанції (місцезнаходження: Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, смт. Стеблів, вул. Нечуя-Левицького, 91) станом на 04.09.2015р. та станом на 06.11.2015p.?

Але, незважаючи на соціальний резонанс і шалені збитки, що збільшуються майже щодня, адже до рішення суду всі прибутки від використання ГЕС приватний “Новосвіт” присвоює собі, так звані «покупці» подали апеляцію на це рішення. І от перше засідання Північного апеляційного господарського суду відбудеться 8 грудня – лише за півроку. Мало б відбутись 06 жовтня 2021, однак не відбулось через те, що “Новосвіт” попросив витребувати з суду першої інстанції (Господарський суд Черкаської області) всі 18 томів справи, а не тільки ті, що стосуються експертизи. Зауважимо, зазвичай процес в апеляції стосується лише експертизи – тобто апеляційний суд буде перевіряти чи є доводи викладені у клопотанні про експертизу обгрунтованими. В таких випадках суд виділяє матеріали, що стосуються оскарження та не висилає всю справу. За таких умов це не перешкоджає подальшому розгляду справи, а в нашому випадку все відбувається навпаки – судовий процес затягується за участі суддів апеляційного суду. Висновок про мотивованість суддів очевидна, і подальші події це доводять. Так судове засідання  18 жовтня не відбулось через нібито хворобу судді.

А між тим 1 листопада  мало бути засідання по суті справи в Господарському суді Черкаської області, однак через те, що ВСІ матеріали в апеляції, справу зняли з розгляду. На думку адвоката Бюро «Ципін і партнери» Марини Суткович ЗЕА “Новосвіт” умисно затягує розгляд справи – адже поки триває справа, вони безперешкодно заробляють гроші на цих самих ГЕС. 8-го грудня саме ці судді, які, як ми припускаємо, мотивовані на затягування процесу й будуть вирішувати чи задовольнити скаргу «схемщиків», що начебто купили державні ГЕС за символічну ціну.

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *