Купуючи в ломбарді: кримінальне минуле речей з “комісіонки”

Мабуть, ми вже звикли до численних вивісок ломбардів та комісійних крамниць, що майорять на вулицях маленьких і великих міст. Різноманітні позичальні відкриваються ледь не щокроку: хтось пропонує швидко позичити гроші, заклавши щось не надто потрібне, хтось — придбати річ, за якою господар не зміг або не схотів повертатися, а хтось — легко збути крадений товар. Наважуючись придбати будь-що в ломбарді, ми ідемо на чималий ризик. Але інколи вслід за придбаним у двері стукають правоохоронці…

Так, мешканка Києва Аделіна була вкрай налякана тим, що незабаром після купівлі в ломбарді вживаного телефону до неї завітали працівники місцевого відділка:

Правоохоронці вимагали, погрожуючи, щоб я віддала їм телефон, тому що саме цей телефон є предметом кримінальної справи. В мене є і фіскальний, і товарний чеки. Вони вручили мені повістку про виклик — я підписала. Сказала їм, що телефон не віддам, — обурюється дівчина

Як працює схема?

Деякі ломбарди та комісійні магазини приймають техніку виключно з документами на неї. Але є чимало комісійних крамничок, де жодних документів не вимагають, тож під виглядом швидкої позики злочинці здають награбоване і отримують за це чималі гроші.

Телефони — чи не найпопулярніший “лот” у позичальнях. Це те, що є в кожного з нас і те, без чого фактично не обійтися. А ще, телефон — та річ, яку надзвичайно легко вкрасти та збути…

Декілька років тому журналісти газети “Сегодня” провели експеримент і просто “в лоба” сказали працівникові ломбарду, що телефон Vertu Signature, приблизною вартістю у 11,5 тисяч євро, який вони здають, крадений.

Одягнувшись простіше, ми зайшли в контору на Відрадному масиві. Взявши телефон в руки, оцінювач з ходу запропонував нам… 300 гривень. Потім при детальному розгляді його вартість різко “підскочила”. “Хм, пробачте, так це не китайська підробка! До нас такі речі практично не носять… Можу запропонувати вам 5 тисяч”, — сказав оцінювач. Ми натякнули, що апарат крадений, мовляв, документів немає, зарядки до нього теж, але продавця це не збентежило, він лише заявив, що потрібні будь-які документи для оформлення отримання застави, — повідомили журналісти

За найкращим сценарієм, кожен такий заклад зобов’язаний перевіряти у базі даних вкрадених гаджетів кожен мобільний, що їм принесли. Але інколи оцінювачі не те, що не перевіряють телефони, а й добре знаючи, що вони крадені, приймають їх.

“Комісіонки” підпадають під дію Цивільного кодексу України, Закону «Про захист прав споживачів». На стосунок ломбардів, то на них поширюється Закон України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” і Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами. Діяльності комісійних магазинів регулюється Правилами комісійної торгівлі непродовольчими товарами.

Тож, відповідальність такі заклади несуть. Вимоги споживача під час придбання вживаного товару в ломбарді або ж в інших комісійних торговельних підприємствах задовольняються за згодою продавця. Тобто при купівлі в комісійному магазині покупець має менше гарантій, ніж при купівлі у звичайній крамниці з новою побутовою технікою абощо, — пояснює юрист ЮК “Центр Конфліктології і Права” Тетяна Журавель

Як розповів колишній співробітник одного зі столичних ломбардів, оцінювачі інколи навіть не дивляться на фото в документах. Крім того, існує таке поняття, як “завідомо вкрадена річ”, коли в ломбарді точно знають, що річ дісталася нечесним шляхом і викупають її за найменшою ціною.

Справа в тому, що навіть якщо ви чесно придбали крадений мобільний і заплатили за нього гроші, він усе одно вважається краденим. На більшості сучасних смартфонів встановлені “протиугонні” програми — додатки, що дозволяють відслідковувати вкрадений гаджет та його нового власника на карті. Це значно полегшує процес пошуків мобільного, але результатом такого розслідування може стати затримка невинного покупця…

Що кажуть юристи?

Передусім, якщо ви маєте намір придбати щось у ломбарді, ви маєте право запитати в продавця про наявність посвідчувальних документів. Адже це допоможе вам переконатися, що товар не крадений.

Проте ломбард — це фінансова установа, що видає короткострокові кредити людям під заставу їхнього рухомого майна, яке потім можуть продати. Тому працівники ломбарду не завжди мають відповідні документи на річ, і відповідно, згодом оціночна вартість таких речей стає нижчою, — зауважує юрист пані Журавель

Читайте також: Кредити у ломбардах: підводні камені “швидких грошей”

Але якщо ви-таки купили товар і правоохоронці заявляють вам, що він крадений? Юристи кажуть, що в такій ситуації, як із пані Аделіною, в якої працівники міліції вимагали телефон, можна розраховувати на два сценарії розвитку подій:

  • слідчий може звернутися до суду та отримати ухвалу, після чого вилучити у вас зазначений доказ;
  • також він може вилучити його під час огляду доказу, після чого звернутися до суду за ухвалою.

До того ж знайте, що в межах кримінального провадження, предметом якого став вкрадений телефон, особа, яка стала жертвою придбання краденого, можете бути потерпілою та цивільним позивачем.

Обов`язково вимагайте чек в працівника ломбарду. Ця вимога — це захист ваших прав, як споживача, в разі отримання недоброякісних послуг і створення умов для захисту прав в суді. За відсутності чека можна звернутися до ломбарду з письмовою вимогою про його отримання, — пояснює юрист

У випадку, якщо виявиться, що майно було дійсно викрадене, справжній власник має право витребувати у вас цю річ. Питання ж про відшкодування ваших витрат вирішується судом. Але ваші витрати мають бути стягнені з ломбарду.

Так чи інакше, довести, що річ була чесно придбана, а не вкрадена, самотужки й без залучення фахівця з права майже неможливо. Отже, купуючи щось у ломбарді, будьте пильними та приділіть якомога більше уваги деталям: наявність документів на річ, поведінка продавця тощо.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *