Крок за кроком: як узаконити самобуд?

Без узаконення побудованого вами будинку ви не зможете ні продати, ні подарувати його. Більше того, без проведення цієї клопіткої процедури побудована споруда взагалі може бути знесена за рішенням суду. Що ж називають самобудом та які існують способи легалізації таких споруд?

Для початку з’ясуємо, що відноситься до самобуду? Самобудом називають ті споруди, які побудовані на земельній ділянці, що не була для цього призначена. До самовільних також відносять об’єкти, які побудовані з серйозними порушеннями існуючих будівельних норм. Самовільно побудованою вважається також споруда, якщо її архітектурний вигляд змінився у зв’язку з самовільними будівельними роботами.

Однак незалежно від того, незначні були допущені порушення чи серйозні, власника такої будівлі спіткають великі труднощі. Якщо ваше будівництво буде визнане самочинним, на нього неможливо буде зареєструвати право власності. Відповідно, такий будинок не буде введено в експлуатацію, а згідно законодавства використовувати будівлю, яка не введена в експлуатацію, заборонено. Тому процедура узаконення самобуду є неминучою.

Вимоги до будівництва будинку

Аби не мати у майбутньому проблем з узаконенням будівлі слід знати, які вимоги для будівництва споруд визначені законом, зокрема, будівельними нормами. Ми не будемо перераховувати усі, а зупинимось на найголовніших. Так, відстань від вашого будинку до сусідніх житлових споруд має бути не менше ніж 7 метрів. Крім цього, будинок має бути розміщено з відступом:

  • від селищних вулиць – не менше 6-ти метрів;
  • від житлових вулиць – не менше 3-х метрів.

Наприклад, якщо біля побудованого вами гаража знаходиться школа, то відстань до неї має бути не менше 10-ти метрів, якщо лікарня – відстань має бути не меншою ніж 25 метрів. До речі, що стосується гаражів, то їх дозволяється будувати в сільській місцевості по межі ділянки, а у містах – по лінії забудови. Ще однією важливою умовою є те, що відчинені двері гаражів ні в якому разі не мають заважати руху пішоходів або транспорту.

Будівництво за законом: з чого почати?

Тепер безпосередньо перейдемо до процесу легалізації самочинного будівництва. Узаконити самобуд можна двома способами: або самостійно зібрати весь пакет документів і звернутися до відповідного органу, або ж у судовому порядку. Тепер кожен із цих шляхів ми розглянемо окремо.

Як побудувати будинок за законом? Спочатку потрібно звернутись до ДАБІ (державна архітектурно-будівельна інспекція), щоб отримати підтвердження права на забудову землі. Для будинків площею до 300 кв.м. таким документом стане будівельний паспорт, якщо більше – містобудівне обмеження на забудову земельної ділянки та розроблений проект будівництва. Отримати будівельний паспорт не так складно. Для цього слід подати до вказаного органу наступні документи:

  • копію паспорта та ідентифікаційного номера;
  • заяву на видачу будпаспорта;
  • завірену нотаріусом копію документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку, де будується будинок (договір купівлі-продажу, дарування тощо);
  • ескізи будівлі;
  • проект будівництва (якщо він є);
  • завірену згоду на будівництво співвласників ділянки.

Зазвичай будівельний паспорт видається не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня подання документів. Після його отримання варто звернутись до ДАБІ з повідомленням про початок будівництва. Коли ж будинок буде добудований необхідно буде провести інвентаризацію. Цією процедурою наразі займаються або БТІ, або сертифіковані спеціалісти. Після інвентаризації слід повторно звернутись до Державної архітектурно-будівельної інспекції та зареєструвати Декларацію щодо готовності споруди до введення в експлуатацію. Ну і нарешті фінальний етап – присвоєння вашому будинку поштової адреси та реєстрація права власності на будинок.

Узаконення через суд: на що звернути увагу?

Юрист ЮК “Центр Конфліктології і Права” Богдана Сорокопуд розповідає, що узаконити самобуд можна і через суд, як це передбачено ст. 376 ЦКУ. Проте законодавством чітко визначені випадки, у яких суд задовольняє такий позов. Наприклад, право власності на споруду, побудовану на не відведеній для цього земельній ділянці, можна лише за умови, що ця ділянка була отримана з дотриманням усіх норм. Споруда підлягає знесенню, якщо особа, яка є власником земельної ділянки, не згодна з визнанням права власності за особою, що будувала самобуд. Більше того, суд може визнати право власності на самобуд саме за особою, що є власником землі, а особі, що безпосередньо здійснювала будівельні роботи на цій землі, може бути відшкодовано витрати на них.

Разом з тим законом також визначено, що у випадку порушення певних будівельних норм, особа може здійснити перебудову. У випадку відмови особи від перебудови, або якщо перебудову будинку здійснити з будь-яких причин неможливо, така споруда підлягає знесенню. При цьому доведеться ще й відшкодувати витрати, які пов’язані з приведенням земельної ділянки до її попереднього стану.

Позов про визнання права власності на самобуд можна пред’являти органу державної влади або місцевого самоврядування, а також безпосередньо власнику землі. Такий позов задовольняється судом на підставі ст. 376 Цивільного кодексу. Проте власник земельної ділянки на якій було побудовано споруду, не має заперечувати проти цього. При цьому відсутність заперечень має обґрунтовуватися доказам, що підтверджують право на вчинення таких процесуальних дій (договір купівлі-продажу, договір оренди тощо). Ще однією умовою для задоволення позову є відсутність порушень прав третіх осіб та відповідність споруди будівельним нормам та держстандартам, — підсумовує юрист

Поділіться корисною інформацією з друзями: