Ціна необачності пішохода: відповідальність та наслідки

У 2014-му році з вини пішоходів сталося 98 дорожньо-транспортних пригод, у минулому році ця статистика значно погіршилися: лише за півроку на рахунку пішоходів – близько сотні ДТП, внаслідок яких були травмовані або загинули люди. Зазвичай причиною цьому стає ігнорування пішоходами правил дорожнього руху. Про те, яку відповідальність несе пішохід, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з його вини, розповімо далі

Загальновідомо, що учасниками дорожнього руху є не лише водії, а й пасажири, пішоходи, велосипедисти. Проте дуже часто пішоходи забувають про це або відносяться до питання безпеки дорожнього руху несерйозно. І наслідки такого відношення до правил дорожнього руху бувають дуже трагічними.

Ми не будемо зараз зупинятися на тому, які права згідно законодавства має пішохід, натомість розглянемо, що пішоходам забороняється. Так, пішоходу заборонено виходити на проїзну частину, не впевнившись, що для нього і для інших учасників руху немає небезпеки. Крім цього, пішоходам заборонено зненацька вибігати на дорогу, а також затримуватися на дорозі (за винятком крайньої необхідності). Переходити дорогу у недозволеному місці та рухатися по дорозі для транспортних засобів пішоходи також не мають. На практиці ж саме останнє найчастіше призводить до дорожньо-транспортних пригод.

Неприємні ситуації дуже часто трапляються також через зайву ввічливість водіїв. Наприклад, коли пішохід вирішив перейти дорогу у недозволеному місці, а водій зупинився і пропустив пішохода, не всі учасники дорожнього руху можуть встигнути зреагувати на це. Причиною аварій за участю пішоходів може стати також погана видимість. Не дарма у ПДР вказано, що в темну пору доби пішоходи повинні мати на своєму одязі світловідбиваючі елементи, аби водії могли заздалегідь їх побачити. Часто аварії трапляються і в житлових зонах, тому водіям не можна забувати про те, що швидкість на таких ділянках дороги не має перевищувати 20 км/год.

На жаль, нерідко трапляються випадки, коли пішоходи самі провокують ДТП задля того, щоб потім шантажувати водіїв. Адвокат Катерина Коваленко у таких випадках радить водіям бути вкрай уважними.

Збитий пішохід – нічне жахіття кожного водія. Дуже часто цим користуються шахраї, які імітують постраждалих пішоходів. Якщо ви потрапили в руки “пішохода-шахрая”, відразу викликайте поліцію та швидку. Зазвичай, побачивши, що ви налаштовані вирішити цю ситуацію за допомогою закону, горе-пішоходи відразу залишають місце пригоди. Але деякі шахраї оформлюють ДТП і в подальшому навіть приходять на судові засідання, сподіваючись отримати моральне відшкодування, — пояснює адвокат

За словами Катерини Коваленко, по приїзду працівників поліції водій повинен надати свої пояснення щодо обставин ДТП.

Якщо ви перебуваєте у шоковому стані та не можете оцінити всі обставини, раджу не надавати свої пояснення, зіславшись на погане самопочуття в результаті отриманого шоку, а в подальшому надати їх вже у суді.  Якщо ж ви все-таки надаєте свої пояснення працівникам поліції, необхідно зазначити про всі деталі ДТП (де стояв пішохід до ДТП, що він робив, з якою швидкістю рухались ви, що ви зробили аби уникнути ДТП тощо). Також обов’язково потрібно написати в своїх поясненнях про вимагання постраждалим пішоходом грошових коштів, а також знайти свідків, які зможуть підтвердити дорожню підставу, та записати їхні контактні дані, — розповідає Катерина Коваленко

Адвокат наголошує, що довести свою невинуватість у суді нелегко, дуже часто це пов’язано з упередженістю суддів. Проте можна потягнути справу, як свідчить практика – на друге-третє засідання шахраї вже не з’являються.

У суді вам необхідно довести свою невинуватість. Тому ви маєте, по-перше,  використовувати показання свідків. По-друге, використовуйте висновки експертів, адже ви маєте право заявити клопотання про залучення до суду експерта, який, оцінивши ситуацію, зможе роз’яснити суду, чи могли ви уникнути ДТП, з чиєї вини трапилося ДТП тощо. По-третє, ви маєте доводити той факт, що ДТП трапилося у зв’язку з порушенням ПДР пішоходом, а ви зробили все можливе, щоб ДТП не трапилося

Хто буде відповідати?

Не дивлячись на те, що по відношенню до водіїв закон набагато суворіший, пішоходи теж несуть відповідальність за порушення правил дорожнього руху. Так, наприклад, за непокору сигналам регулювальника або за перехід дороги у забороненому місці особа може бути притягнена до відповідальності. Це може бути звичайне попередження, або навіть штраф від 3-х до 5-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. При чому відповідальність за порушення ПДР стосується не лише пішоходів, а й велосипедистів та погоничів тварин. Ось тільки штраф для останніх буде більший –  від п’яти до восьми неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Ще більшу відповідальність закон встановлює для осіб, які вчинили правопорушення на проїзній частині, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння. За такі порушення передбачено штраф від 8-ми до 10-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Якщо ці порушення сали причиною створення аварійної обстановки, на особу може бути накладено штраф від 10-ти до 15-ти неоподаткованих мінімумів громадян. В деяких випадках можуть бути призначені громадські роботи від 20-ти до 40-ка годин.

Якщо пішохід винний у ДТП

Законом встановлено, якщо пішохід був причетним до ДТП, він має обов’язково має допомогти потерпілим, зафіксувати інформацію про свідків та повідомити поліцію про те, що сталося. Якщо сам пішохід став причиною ДТП, він несе за це відповідальність перед законом.

Пішоходів значно більше, ніж водіїв. Відповідно, і порушують ПДР частіше пішоходи. Статтею 286 КК України передбачено кримінальну відповідальність за порушення ПДР  лише у випадку, якщо такі дії спричинили: тілесні ушкодження середньої тяжкості, тяжкі тілесні ушкодження, смерть потерпілого або кількох потерпілих. Вид тілесних ушкоджень визначає експертиза. Тож, якщо внаслідок ДТП потерпілому було нанесено легкі тілесні ушкодження, винуватець ДТП буде нести адміністративну відповідальність. Разом з тим, незважаючи на вид відповідальності (адміністративна чи кримінальна), винний у вчиненні ДТП зобов’язаний буде виплатити потерпілому моральну та матеріальну шкоду, якщо таку було завдано, — підсумовує адвокат

Найчастіше причиною дорожньо-транспортних пригод стають необачність або квапливість учасників дорожнього руху. Тому і водіям, і пішоходам потрібно бути вкрай уважними на дорозі та не ризикувати своїм життям та життям інших людей. Якщо ж так сталось, що ви потрапили у ДТП, краще відразу звернутись за правовою допомогою, аби уникнути неприємних наслідків та довести свою правоту у суді.

 

Поділіться корисною інформацією з друзями: