6 популярних шахрайських схем та поради, як від них вберегтися

#поради юриста

Крім випадків незаконного списування коштів з кредитних карток, існує ще цілий ряд шахрайських схем. Розповідаємо про найпопулярніші з них та радимо, як захиститися

Схема #1

В соціальних мережах або на сайтах з продажу публікуються оголошення, де зазначено, що продавець працює по передоплаті. Коли покупець відправляє кошти, аккаунт псевдо-продавця зникає або він просто починає ігнорувати повідомлення.

Як протистояти: Звернути увагу на аккаунт продавця, на відгуки про нього, пробити його дані в пошуковій системі і звернути увагу на дату розміщення оголошення. Також можна перевірити продавця в групах, де публікують чорні списки продавців.

Схема #2

Покупець обіцяє відправити гроші після того, як побачить товар і зможе зрозуміти, наскільки він відповідає опису. Іноді навіть відправляють фейковий SMS, що вказує на те, що платіж на карту продавця прийшов.

Як протистояти: Не відправляти товар інакше як післяплатою або по передоплаті. Контролювати прихід грошей на рахунок або карту через інтернет-банкінг. І не звертати увагу на фейкові смс-повідомлення.

Схема #3

На мобільний телефон користувача приходить SMS про виграш в лотерею, але потім з’ясовується, що для його отримання необхідно заплатити певну суму.

Як протистояти: Не платити нічого і пам’ятати про те, що безкоштовний сир буває лише в мишоловці. Розповіді про те, що якщо не заплатити терміново, то можливість пропаде, варто ігнорувати. Не слід також повідомляти стороннім особам свої персональні дані.

Схема #4

Шахрай з чужої картою біля банкомату просить зняти з неї гроші, оскільки нібито погано бачить. Жертва знімає гроші, віддає шахраєві. Той зникає. А на відеокамері банкомату фіксується жертва. І спробуй доведи потім, що гроші знімав не для себе.

Як протистояти: Прийом, хоч і рідко використовується, але може обернутися серйозними наслідками. Вихід один – ігнорувати такі прохання. Запропонуйте особі відправитися у відділення банку та нагадайте, що правилами заборонено передавати карту і дані по ній третім особам.

Схема #5

Шахрай каже, що відправив гроші, але через іншу платіжну систему. Продавця просять під’їхати до певного банкомату і надають по телефону докладні інструкції. У результаті продавець, не завжди розуміючи, що робить, відправляє гроші зі своєї картки.

Як протистояти: Не піддаватися на вмовляння, а перевірити надходження переводу через інтернет-банкінг. Якщо грошей немає, то немає і переводу. Слід ігнорувати будь-які прохання щось зробити в банкоматі – передати код, отриманий смс з банку, тощо.

Схема #6

Шахраї розміщують оголошення про оренду квартири подобово/довгостроково з дуже вигідними умовами. Але “орендодавець” просить негайно внести на карту 50%-ву передоплату, а іноді і 100% -ву, щоб житло не “злетіло”.  Зрозуміло, що після перерахунку грошей “орендодавець” зникає.

Як протистояти: Не відправляти передоплату до укладення договору.  Виняток – давно  існуючі фірми по здачі квартир подобово.

Якщо все-таки вам не вдалося протистояти шахраям і ви втратили свої гроші, радимо негайно написати заяву до поліції та звернутися до юристів, які допоможуть вам знайти кривдників та повернути втрачені кошти.

Читайте також: Що робити, якщо поліція затримала за порушення карантину?

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *