6 популярних шахрайських схем та поради, як від них вберегтися
Крім випадків незаконного списування коштів з кредитних карток, існує ще цілий ряд шахрайських схем. Розповідаємо про найпопулярніші з них та радимо, як захиститися
Схема #1
В соціальних мережах або на сайтах з продажу публікуються оголошення, де зазначено, що продавець працює по передоплаті. Коли покупець відправляє кошти, аккаунт псевдо-продавця зникає або він просто починає ігнорувати повідомлення.
Як протистояти: Звернути увагу на аккаунт продавця, на відгуки про нього, пробити його дані в пошуковій системі і звернути увагу на дату розміщення оголошення. Також можна перевірити продавця в групах, де публікують чорні списки продавців.
Схема #2
Покупець обіцяє відправити гроші після того, як побачить товар і зможе зрозуміти, наскільки він відповідає опису. Іноді навіть відправляють фейковий SMS, що вказує на те, що платіж на карту продавця прийшов.
Як протистояти: Не відправляти товар інакше як післяплатою або по передоплаті. Контролювати прихід грошей на рахунок або карту через інтернет-банкінг. І не звертати увагу на фейкові смс-повідомлення.
Схема #3
На мобільний телефон користувача приходить SMS про виграш в лотерею, але потім з’ясовується, що для його отримання необхідно заплатити певну суму.
Як протистояти: Не платити нічого і пам’ятати про те, що безкоштовний сир буває лише в мишоловці. Розповіді про те, що якщо не заплатити терміново, то можливість пропаде, варто ігнорувати. Не слід також повідомляти стороннім особам свої персональні дані.
Схема #4
Шахрай з чужої картою біля банкомату просить зняти з неї гроші, оскільки нібито погано бачить. Жертва знімає гроші, віддає шахраєві. Той зникає. А на відеокамері банкомату фіксується жертва. І спробуй доведи потім, що гроші знімав не для себе.
Як протистояти: Прийом, хоч і рідко використовується, але може обернутися серйозними наслідками. Вихід один – ігнорувати такі прохання. Запропонуйте особі відправитися у відділення банку та нагадайте, що правилами заборонено передавати карту і дані по ній третім особам.
Схема #5
Шахрай каже, що відправив гроші, але через іншу платіжну систему. Продавця просять під’їхати до певного банкомату і надають по телефону докладні інструкції. У результаті продавець, не завжди розуміючи, що робить, відправляє гроші зі своєї картки.
Як протистояти: Не піддаватися на вмовляння, а перевірити надходження переводу через інтернет-банкінг. Якщо грошей немає, то немає і переводу. Слід ігнорувати будь-які прохання щось зробити в банкоматі – передати код, отриманий смс з банку, тощо.
Схема #6
Шахраї розміщують оголошення про оренду квартири подобово/довгостроково з дуже вигідними умовами. Але “орендодавець” просить негайно внести на карту 50%-ву передоплату, а іноді і 100% -ву, щоб житло не “злетіло”. Зрозуміло, що після перерахунку грошей “орендодавець” зникає.
Як протистояти: Не відправляти передоплату до укладення договору. Виняток – давно існуючі фірми по здачі квартир подобово.
Якщо все-таки вам не вдалося протистояти шахраям і ви втратили свої гроші, радимо негайно написати заяву до поліції та звернутися до юристів, які допоможуть вам знайти кривдників та повернути втрачені кошти.
Читайте також: Що робити, якщо поліція затримала за порушення карантину?
Залишити відповідь