Як стати екосвідомим та навчити цьому дітей: практичні поради

#екосвідомість

Щоб вести екосвідомий спосіб життя, потрібно зовсім мало зусиль. Головне бажання та сила волі. І що цікаво – діти інколи можуть в цьому проявити навіть більшу активність ніж дорослі. Треба правильно та ненав’язливо допомогти малечі зрозуміти, що планета потребує нашої підтримки.

Про те, як розпочати турботу про довкілля, як допомогти дітям стати екосвідомими розповідає Вікторія Рикова, тьютор в Креативній Міжнародній Дитячій Школі (КМДШ). Спойлер – учні Вікторії сортують сміття з першого класу, в навчальному кабінеті є міні сортувальна станція, і вся школа тепер долучається до ініціативи. 

Перші кроки

Свій шлях я починала з сортування пакетиків, пляшок, скла, макулатури. Якось в університеті один хлопчина почав збирати вторинну сировину на волонтерській основі та залучав до цієї справи інших небайдужих людей. Так як ця справа не була прибутковою, мало хто проявляв ініціативу. Але ми не здавалися. Згодом дізналися про станцію прийому вторинної сировини «Україна без сміття», де приймали набагато більше видів відходів.

Зараз я відмовилася від пакетиків, пластикових зубної щітки та вушних паличок, губок для миття посуду, пластикової тари. Знайшла альтернативу цим шкідливим для природи речам, охоче поділюся своїми лайфхаками.

Сортування сміття увійшло в моє життя такою ж самою звичкою як вмивання щоранку та щовечора.

Розвиток екосвідомості в школі – лише мрія чи реальність?

Пам‘ятаю своє перше знайомство з КМДШ. Дуже гарна школа, сучасний дизайн і перше, на що звернула увагу (окрім огорожі з охороною та неймовірно стильного інтер‘єру), – це декілька контейнерів для сортування. Мене це так потішило. Нарешті я спілкуватимуся зі свідомими людьми, з якими можна розвивати цю тему на рівні навчального закладу. Я тоді твердо вирішила, що маю допомогти своїм учням розвинути екосвідомість. Ми з першого класу стали сортувати сміття в навчальному кабінеті.

Реакція дітей

Щире бажання дітей підтримати цю ідею мене підкорило. Я була вражена.

Розпочали ми зі звичайних поліетиленових пакетів, куди складали відходи. Діти звикли досить швидко. Навіть, коли в класі не було пакетів для сортування, вони мене запитували: «А куди мені це покласти?» Або коли в них була упаковка від соку чи печива, вони добросовісно несли мені та казали іншим однокласникам «Віддай це пані Вікторії. Це не можна викидати до смітника, адже це шкідливо для тварин».

Потім я поставила в класі контейнери для сортування і розвісила плакати – як та що сортувати.

Більшість придбали власні пляшечки та чашечки для пиття водички. Мене тішить, що батьки також підтримали ідею відмовитися від пластикових стаканчиків та забезпечили дітей багаторазовими пляшечками. А головне, що дітям це подобається, вони навіть радять один одному, де краще купувати еко-товари.

Побутові лайфхаки

  • Найпоширеніші засоби гігієни – це вушні палички та вологі серветки. Так, вологі серветки – це пластик. Серветки не перегнивають і небезпечні для тварин, які їх можуть з’їсти. Пластикові вушні палички дуже легко замінити дерев‘яними, які перегнивають та зовсім не шкідливі. А вологі серветки можна замінити антисептичними спреями, паперовими серветками чи хустинками.
  • Заміна поліетиленових пакетів на еко-торби, авоськи, торбинки для круп, овочів, фруктів.
  • За день в середньому людина використовує два паперових стакани (які зовсім не паперові), дві трубочки та дві пластикові кришечки для горнятка. Сьогодні в інтернет-магазинах можна придбати багаторазові компактні чашки, які легко складаються та можуть поміститися навіть у маленьку жіночу сумочку. Варто звернути увагу, що в деяких кав‘ярнях використовують паперові чи бамбукові трубочки. А також можна придбати свою особисту металеву.
  • В кожному домі є дуже небезпечний вид пластику для навколишнього середовища, про який ніхто не замислювався. Це губка для миття посуду. Вона повністю пластикова та під дією природних опадів розчіплюється на мікро пластик, який потрапляє у воду, що п‘ють тварини. Я користуюся натуральною губкою – люфою. Абсолютна безпечна для середовища та повністю натуральна. Також використовую джутову губку, кокосову та бамбукову щітки для каструль та пателень.
  • Зубна щітка. Звісно вона пластикова, ще й без маркування, тобто не переробляється. Такі щітки можна здати на високотемпературне спалювання в «Україна без сміття». Для використання придбала бамбукову зубну щітку та з такого ж матеріалу кейс для неї.

Читайте також: Як грамотно знайомити дітей з мистецтвом

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *