Заняті люди і продуктивні люди – в чому різниця?

#продуктивність

Скільки разів ви відчували себе виснаженим на роботі і з заздрістю дивилися на тих, хто легко залишає робоче місце на декілька годин в обідню перерву, а ввечері поспішає в кіно, а не дописує звіт? Чи завжди такі люди безвідповідальні нероби? Насправді, вони можуть бути не менш продуктивними, ніж ви, просто дещо по-іншому використовують свій робочий час.

Економіст Тетяна зі столичного маркетингового бюро розповідає, як свого часу їхній дружній та спрацьований колектив з недовірою прийняв нову колегу, яка з перших днів намагалася зробити якомога більше справ та всіляко демонструвала свою надзвичайну працездатність.

«Здавалося, що Ольга, наша нова економістка, встигає всюди. Щодня у неї було по декілька зустрічей, вона одночасно вела різні проєкти, і про все це із захопленням розповідала керівництву. Всі ми відчували, що програємо їй у продуктивності», – згадує Тетяна.

Але одного разу виявилося, що жоден з проектів новенької Ольги так і не приніс результату. А її постійні розповіді про власну зайнятість більше не справляли враження на керівництво. «Робота заради поту», – розчаровано констатував начальник.

«Згодом ми звикли до новенької, і напруга у колективі спала. Ольга і досі працює більше, але тепер уже зрозуміло, що за тим, що вона витрачає багато енергії на роботі, не слідує якась особлива успішність», – говорить Тетяна.

Постійна зайнятість як психологічна потреба

Коли ми ставимо процес попереду результату, результат завжди буде відставати. Багато людей, навіть не усвідомлюючи того, навмисне навантажує себе завданнями, щоб не мати вільного часу впродовж дня. Таким чином ми ніби переконуємо себе у власній значимості, мовляв, он скільки важливих справ я роблю. А чи дійсно ці справи важливі? Немає нічого погано в тому, щоб трудитися, це дійсно краще, ніж днями пролежувати на дивані, впадаючи в депресію. Але тоді скажіть собі відверто, що працюєте не заради результату, а заради процесу.

Зрештою, якщо ваша робота – ще й улюблена, ви можете вважати себе щасливчиком. Єдине, не забувайте відпочивати і приділяти час тим, хто вас потребує. Іноді ми також приховуємо за власною зайнятість небажання бути вдома, де теж треба виконувати якість функції – приміром, батьківські. Або навпаки, втікаємо на роботу з порожнього дому, відкладаючи у довгий ящик пошук щастя в особистому житті.

Ознаки продуктивності

Якщо ж вам все ж таки набридло крутити колесо лише заради самого руху, протестуйте себе, чи не занадто багато значення ви надаєте власній занятості замість того, щоб зосередитись на результаті. Що ви відчуваєте протягом дня, коли вам треба виконати багато завдань? Декому подобається багатозадачність, і перебуваючи у вихорі подій, вони бадьорі і повні сил. І навпаки, коли аврал закінчується, такі люди можуть почувати себе пригніченими.

Продуктивна людина буде завжди сторонитися багатозадачності і ніколи не плануватиме по 20 справ на день. Вона цінує свій час і вміє говорити «ні» оточуючим, в тому числі і керівництву, якщо відчуває, що завдання не дасть результату. Такі люди завжди будуть раніше інших прагнути піти з довгих нарад або завершують їх дуже швидко, якщо проводять самі. При цьому вони не надто переймаються думкою оточуючих щодо того, яке враження складають.

Відрізняємо термінове від важливого

Стати продуктивною людиною неможливо, не навчившись відрізняти термінові справи від важливих. Зазвичай більшість справ, які ми вирішуємо протягом дня, є терміновими. І лише інколи ми знаходимо час, щоб спланувати, продумати та здійснити щось дійсно важливе.

Справа в тому, що важливі справи не можуть виконуватися за тим же алгоритмом, що і термінові. Якщо ви витрачаєте свій час на безліч дрібних справ, у вас просто не залишиться енергії на масштабне мислення, якого потребують важливі справи. І схоже на те, як ми іноді втікаємо на роботу з дому, ми можемо втікати від необхідності замислитися над яким-небудь важливим проектом чи оцінкою перспектив нашої нинішньої занятості.

Є гарний вислів про те, що ми ніколи не зможемо опинитися в точці, де ми б хотіли бути, якщо не залишимо точку, в якій перебуваємо зараз. Не варто зайвою зайнятістю віддаляти власний час змін.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *