Як виявити брехню?

#брехня

Чи можете ви розпізнати, коли вас обманюють? Ознайомтесь із новими дослідженнями поведінки брехунів у нашій статті. Можливо, у вас є власні секрети, як виявити неправду в словах співрозмовника? Діліться з нами у коментарях!

Не секрет, що деяких людей обманути вкрай важко, інші ж готові сприйняти на віру буквально все. Занадто довірливі люди частіше відчувають розчарування в особистих стосунках, окрім того можуть стати легкою здобиччю для шахраїв. А для деяких професій, таких як правоохоронці, юристи, страхові агенти, уміння розрізняти правду від брехні взагалі є частиною роботи. Тож за якими ознаками можна виявити брехуна?

Читайте також: Тренуємо логічне мислення. Лайфхаки від експерта

Брехуни бояться довгих історій

Нещодавно в Journal of Applied Research in Memory and Cognition була опублікована методика, що дістала назву асиметричне управління інформацією – Asymmetric Information Management (AIM). Її розробники стверджують, що розумові процеси оповідачів правди суттєво відрізняються від процесів брехунів.

В межах методики підозрюваним пропонувалося підтвердити свою правоту, надавши детальну інформацію. Як відомо, дрібні деталі можуть містити факти для перевірки. Відповідно довші, детальніші розповіді дають більше підказок, які дозволяють виявити обман.

Як правило, ті, хто говорить правду, зазвичай прагнуть довести свою невинуватість і охоче надають більш детальну інформацію. І навпаки, брехуни хочуть приховати свою провину. Їхнє цілком логічне припущення полягає в тому, що надання більшої інформації полегшить виявлення їхньої брехні, тож натомість вони скорочують свої розповіді.

Дайте зрозуміти своєму співбесіднику, що якщо він надасть довшу, більш детальну інформацію, то зможе краще переконати вас. Для тих, хто розповідає правду, це буде хороша новина. Для брехунів це буде проблемою.

Звичайно, метод не дає стовідсоткової гарантії у побутовому спілкуванні, адже ваш співбесідник може відмовитись надавати детальну інформацію і з інших причин, наприклад, образившись на ваші підозри. Однак в службових розслідуваннях застосування техніки AIM дозволило збільшити показники точності виявлення брехні з 48% до 81%.

Брехуни копіюють ваші рухи

Дослідження британських та голландських вчених, опубліковане в журналі Royal Society Open Science, виявило суттєве зростання невербальної координації у брехунів. Виявляється, для того, щоб вигадати брехню, правдоподібно розповісти її і при цьому не «прогоріти», мозок витрачає багато зусиль і перестає контролювати фізичні рухи. Як результат, несвідома частина мозку брехуна, що керує рухами, за замовчуванням обирає найпростіший спосіб – просто копіює рухи людини, якій брешуть.

При цьому чим хитріша брехня, тим помітнішим буде копіювання. Простіше кажучи, коли хтось бреше, його мозок занадто зайнятий хитрощами, щоб приділяти будь-яку увагу контролю за своїми фізичними рухами. Його увага настільки фокусується на реакції слухача, що брехун несвідомо папугує.

Невербальна координація може стати інформативною ознакою обману, адже її виникнення – процес автоматичний, і співрозмовнику важко його навмисно контролювати.

Можливо вам просто хочуть щось продати?

Однак співбесідник може копіювати ваші рухи і з іншою метою. Психологи стверджують, що дзеркальне відображення – це один із способів проявити емпатію.

Імітацію називають найщирішою формою лестощів. Це те, що ми робимо з людьми, які нам подобаються або в яких ми зацікавлені, – ми копіюємо їхню мову тіла, мовлення, вираз обличчя. Іншій людині це повинно сигналізувати про те, що ми якимось чином пов’язані з нею. Це потужний інструмент, який ми іноді можемо використовувати автоматично, навіть не підозрюючи про це – наприклад, коли сміємося разом з кимось або схрещуємо ноги після того, коли це зробив хтось, хто сидить поряд.

Але іноді дзеркальне відображення може використовуватися знавцями психології і навмисне, з метою переконання людини або завоювання довіри, приміром, в продажах. То ж як відрізнити умілого продавця від майстерного брехуна?

Можливо, і ніяк. Адже брехня є теж однією з форм переконання. І чи завжди треба так завзято намагатися точно визначити правду? Зрештою якщо хтось вас обманює, це означає принаймні, що ваша думка важлива для нього.

Читайте також: Як навчитись гнучкому мисленню?

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *