«Назад до блокноту та олівця»: чому варто відмовитися від додатків, які вас контролюють

Смарт-годинники, фітнес-трекери, додатки, що контролюють ваші фінанси, а ще календар та щоденник харчування… За прогнозами до 2022 року продажі пристроїв, які стежитимуть за нашою щоденною активністю, сягнуть 1 мільярду. Тим часом все більше людей відмовляється від цифрового контролю. Чому вони це роблять – читайте у нашій статті.

80% людей беруть до рук гаджет вже в перші 15 хвилин після пробудження, а за день кожен користувач в середньому торкається свого смартфону 70-150 разів. Дослідження кафедри психології Дублінської школи бізнесу показало, що рівень нашої тривожності зростає, коли на телефоні залишається менше 40% заряду акумулятора. А якщо ми чуємо звук отриманих повідомлень і не маємо змоги їх перевірити, то нервуємося настільки, що у нас підвищується кров’яний тиск.

Усі ці симптоми вказують на новий вид залежності – номофобію (nomophobia – скорочено від no mobile phone phobia), тобто страх залишитись без мобільного телефону. Сьогодні на неї страждають 70 користувачів. Але дехто вживає заходів, щоб позбутися цифрової залежності.

Читайте також: 5 правил успішного планування

Причина 1. Розум.

Дослідження, проведене у 2018 році, показало, що протягом одного робочого дня співробітник операційної підтримки в середньому використовує 35 різноманітних додатків і перемикається між ними більше 1100 разів. Симптом, коли ми бігаємо з вкладки на вкладку на комп’ютері або з одного додатка в інший, називається заппінгом. Раніше так називали безцільне перемикання каналів пультом телевізора.

Але наш мозок не може продуктивно концентруватися на такій кількості завдань. Щоразу, коли ми змінюємо об’єкт уваги, наша мозкова діяльність переривається. Психолог Девід Мейер зазначає, що спроба виконувати декілька задач одночасно відбирає у мозку 40% часу продуктивної роботи.

На цьому наголошує і професор інформатики Кел Ньюпорт. У своїй книзі «Глибока робота» він пояснює, чому засилля незапланованих повідомлень не дає нам можливості якісно виконувати когнітивні функції. Сам професор не має акаунтів в соціальних мережах, месенджерів та загальнодоступної адреси електронної пошти, а свої записи робить в паперові блокноти.

Причина 2. Здоров’я.

Крім очевидної шкоди зору та осанці, доведеному негативному впливу на сон, є цілий спектр емоцій та станів, які гаджети незмінно у нас викликають. Вчені довели, що споглядання чужих досягнень, чим безсумнівно наповнені соцмережі, загострює почуття заздрості та викликає депресію. А чим більше часу ми проводимо, пасивно споживаючи інформацію з гаджетів, тим більше піддаємося ліні та прокрастинації. Додайте до цього статистику нещасних випадків при спробі зробити селфі в небезпечних місцях та аварій, спричинених відволіканням на смартфон, і ви зрозумієте людей, які відмовляються від гаджетів.

Однак якщо і це для вас не аргумент, задумайтеся над рівнем кортизолу – гормону стресу, який продукується при кожному отримуваному нами повідомленні. Раніше кортизол вироблявся лише у відповідь на реальну небезпеку, стресову ситуацію – при цьому серце починає битися частіше, а м’язи скорочуються. Тепер схоже ми реагуємо на кожне повідомлення у месенджер. Високий кортизол – шлях до діабету, підвищенного тиску та інсульту, недарма стрес називають першопричиною більшості хвороб.

Причина 3. Свобода.

В 2019 році в New Tork Times вийшла досить резонансна стаття, яка назвала залежність від гаджетів ознакою бідності, і вказала на те, що реальне спілкування стає розкішшю, доступною далеко не всім. Сьогодні, в часи пандемії ці слова набули особливого значення, адже стало зрозуміло, що ми ніколи не зможемо повернутися у часи, де смартфонів і онлайн спілкування не було б взагалі.

Однак факт залишається фактом – від смартфонів відмовляється багато відомих людей, таких як мільярдер Уорен Баффет, який до недавнього часу заявляв, що користується стареньким розкладним телефоном. Таблоїди час від часу публікують списки знаменитостей, які за їхніми словами, обходяться без гаджетів. Чи правда це, чи просто привід для піару, ми можемо тільки здогадуватися. Але потрібно визнати, полюси змінилися. Раніше перші пейджери були ознакою того, що ви зайнята людина, а сьогодні відсутність смартфону – знак того, що вам не потрібно щохвилини комусь звітувати.

Читайте також: Як стати екосвідомим та навчити цьому дітей: практичні поради

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *