Лікарняні по-новому: як оформити лист непрацездатності підлеглих

#роботодавцям
листок непрацездатності

Що змінилося в оформленні листів непрацездатності цьогоріч і як правильно їх заповнювати? З’ясовуємо, як тримати на контролі своїх працівників і не витрачати часу на зайву роботу

Що змінилося в оформленні

Норми, що набули чинності минулого року, поширюються і на 2017.

Тепер для визначення середньодобового заробітку враховують зарплатню за останні 12 місяців. Раніше цей період був удвічі коротший.

Визначили й 4 причини для лікарняного — відпустка за свій рахунок, відпустка у зв’язку з вагітністю та народженням дитини, хвороба, відпустка по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку.

При цьому термін відсутності по кожній з цих причин не входить у розрахунковий період. А платити за непрацездатність треба за єдиним розрахунком середньодобової заробітної платні для всіх причин.

Увели також стандартні правила, за якими розраховується оплата за період хвороби незалежно від того, на скільки днів видано листок непрацездатності.

Середньодобову зарплатню власникам бізнесу треба вираховувати як загальний заробіток за минулий рік, розділений на кількість відпрацьованих днів.

Як розрахувати виплати

Перші п’ять днів лікарняного оплачує роботодавець, а решту — соціальний фонд за такою схемою:

 • якщо страховий стаж працівника менше 3-х років, то сплатять 50% середньої зарплати
 • від 3 до 5 років — 60%
 • від 5 до 8 — 70%
 • понад 8 років — 100% середньої зарплатні

Пільговикам і тим, хто в декреті, треба платити всю суму в 100% обсязі, незалежно від страхового стажу цих працівників.

Розрахунковий період, за який нараховуються середній заробіток, — 12 місяців трудових відносин робітника й роботодавця на останньому місці основної роботи. Але до місяця, в якому стався страховий випадок (відкриття листка непрацездатності).

Якщо працівник пропрацював менше року, то відповідно до пункту 26 Постанови №1266, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), — Тетяна Журавель, юрист ЮК “Центр Конфліктології і Права

Якщо ж на момент настання страхового випадку застрахований працівник працює за сумісництвом, обчислювати середню заробітну платню здійснює страхувальник окремо і за основним місцем роботи, і за сумісництвом.

Розрахунковий період у такому разі визначають за кожним місцем роботи окремо.

Як оформити листок непрацездатності

Лист непрацездатності заповнюється і в лікарні, і на роботі. Від лікаря працівник має принести заповнену лицьову частину бланку та корінця, а роботодавець оформлює зворотній бік листка.

Загальні правила оформлення:

 • колір ручки — тільки синій, фіолетовий або чорний
 • не може бути помарок (не одне й те саме, що виправлення)
 • почерк повинен бути розбірливим

Що мають заповнити в лікарні:

 • зазначається вид лікарняного — первинний чи продовження попереднього
 • назва та адреса медичного закладу з печаткою
 • особисті дані непрацездатного та його місце роботи
 • діагноз і дата виходу на роботу

На листку непрацездатності допускається не більше двох виправлень, кожне з яких повинно супроводжуватися приписом “виправленому вірити”, підписом лікаря та штампом медзакладу. Якщо цю норму не дотримано, роботодавець має право не прийняти такий лист.

Окрім цього, якщо в листку прізвище працівника написано з помилкою, роботодавець також може його не прийняти

У день виходу на роботу з лікарняного працівник повинен принести заповнений у медичному закладі листок непрацездатності табельнику або уповноваженому в цьому.

Що в лікарняному заповнює роботодавець

 • назву компанії
 • структурний підрозділ, посаду і табельний номер працівника
 • характер роботи працівника, який надав листок непрацездатності (постійна, тимчасова, сезонна)
 • дати початку і закінчення періоду непрацездатності із зазначенням неробочих днів за період непрацездатності, що відповідають графіку роботи працівника
 • дату, з якої працівник вийшов на роботу
 • дату заповнення
 • підпис і прізвище

Заповнений листок непрацездатності потрібно передати до відділу кадрів, де заповнюють другу частину зворотного боку листка непрацездатності. Тут надається інформація про пільги, що впливають на визначення розміру відшкодувань.

Наостанок лист непрацездатності повинні заповнити в бухгалтерії компанії. Тут повинні прописати:

 • місячний оклад застрахованого працівника або денну тарифну ставку
 • місяць розрахункового періоду, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності (допомоги по вагітності та пологах)
 • кількість робочих днів (годин) згідно з графіком роботи застрахованої особи в цих місяцях, а в разі призначення допомоги по вагітності та пологах – кількість календарних днів у цих місяцях (без урахування календарних днів, не відпрацьованих із поважних причин – через тимчасову непрацездатність, відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку – за медичним висновком)
 • суму фактичної заробітної плати, з якої нараховувалися страхові внески в місяцях розрахункового періоду
 • середньоденну (середньогодинну) заробітну плату, обчислену згідно з Порядком №1266, на підставі якої визначається загальна сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (у разі визначення загальної суми допомоги по вагітності та пологах зазначають середньоденну заробітну плату)

Якщо є порушення в оформленні

Якщо роботодавець порушив порядок використання страхових коштів, він має відшкодувати Фонду неправомірно витрачену суму повністю та/або вартість наданих соцпослуг. До того ж сплатити штраф у розмірі 50% такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих або повернених не повністю страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернених або повернених неповністю страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка, розрахована за кожен день прострочення платежу, — пояснює Тетяна Журавель

Поділіться корисною інформацією з друзями: