Як захистити себе під час обшуку

#обшук

Конституція України гарантує недоторканість житла. В статті 30 Основного закону йдеться, що проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку не допускається інакше як за вмотивованим рішенням суду. Як поводити себе та як захиститися під час обшуку – розповідає адвокат Артем Бондаренко.

Слідча дія обшук повинна здійснюватися відповідно до статей 235 і 236 Кримінального процесуального кодексу України.

Артем Бондаренко, адвокат АБ “Ципін і парнери”

«Перед початком обшуку вам має бути надано копію ухвали слідчого судді, – говорить адвокат АБ «Ципін і партнери» Артем Бондаренко. – Уважно ознайомтеся з нею, перевірте правильність вказаної адреси квартири (приміщення), які речі підлягають відшуканню, чи не закінчився установлений строк виконання ухвали та кому надано дозвіл на проникнення до приміщення. У всіх осіб, які прибули на обшук вимагайте представитися та пред’явити службові посвідчення. Попросіть слідчого або прокурора не просто перелічити, а детально роз’яснити ваші права. Під час обшуку слідкуйте за діями правоохоронців та не вагайтеся реагувати на вчинення ними порушень, а одразу заявляйте про це на відеокамеру та письмово у протоколі».

Розглянемо основні моменти, на які вам слід звернути увагу під час обшуку.

Читайте також: Огляд та обшук – у чому відмінність?

Присутність адвоката

Вимагати присутності адвоката на обшуку – ваше невід’ємне право. Тому як тільки ви дізналися, що до вас прийшли з обшуком, одразу ж телефонуйте адвокату.

«Не зважаючи на поширену думку, що слідчий зобов’язаний затримати проведення обшуку до прибуття адвоката, закон не забороняє розпочати таку слідчу дію, – пояснює Артем Бондаренко. – Єдине виключення – особистий обшук, який може бути відкладений до трьох годин для прибуття адвоката. Але навіть якщо обшук вже розпочався, правоохоронці повинні впустити адвоката в приміщення на будь-якому етапі слідчої дії. Якщо ж вам відмовляють у залученні адвоката, заявіть про це на відеофіксацію та вкажіть у протоколі обшуку. Такі дії правоохоронців можуть в подальшому призвести до визнання зібраних доказів недопустимими».

Зважте, що адвокат може надавати послуги не лише підозрюваному, а й будь-якій особі, що знаходиться на цей час в приміщенні. Договір на надання адвокатських послуг можна укласти безпосередньо під час обшуку.

Відеофіксація

 Відеофіксація обшуку є обов’язковою. Причому вона має бути направлена на фіксацію дій слідчого, оперативників та прокурора, а не просто знімати загальний план приміщення чи вашу поведінку. Адже залишившись в кімнаті на самоті, службова особа може вчиняти протиправні дії, «підкидаючи» докази.

Дуже часто, знаходячись у частині приміщення, яка не знімається на відео, слідчі подають, приміром, натяки на отримання хабаря. Або дають певні вказівки жестами колегам чи понятим, якщо вони перебувають в змові. Про будь-які порушення, які ви помітили, ви повинні заявити на відеофіксацію та зазначити їх у протоколі. Право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку, є також невід’ємним правом будь-якої особи, у присутності якої проводиться обшук.

Відповідно до ч. 7 статті 236 КПК при обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи або окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження.

Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності – повнолітньому членові її сім’ї або його представникові (ч. 9 статті 236 КПК).

Після обшуку одним із завдань захисту буде перевірити докази, зазначені у протоколі, на предмет того, як вони були отримані під час обшуку, і чи є вони допустимими. Тому детальна відеофіксація слідчих дій є вкрай важливою.

Поняті

Згідно із ч. 2 статті 223 КПК слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення слідчої (розшукової) дії осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. В ч. 7 цієї ж статті йдеться, що обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих. При цьому понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження. Якщо ж у вас є сумніви щодо осіб, яких слідчий або прокурор обрав в якості понятих, вимагайте присутності більшої кількості осіб, адже це не забороняється законодавством.

Поняті можуть бути допитані під час судового розгляду як свідки проведення обшуку. В інтересах захисту отримати якомога більше даних про понятих, щоб забезпечити їхню подальшу явку на судовий розгляд.

На практиці органами досудового розслідування допускаються чимало порушень під час проведення обшуку, які добре відомі фаховим адвокатам. Тож не зволікайте з отриманням професійної правової допомоги, якщо до вас застосовується ця слідча дія.

Читайте також: Що робити, якщо у вас проводять обшук

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *