Чим небезпечні кліщі

Останніми роками хвороби, які передаються через кліщів, не на жарт лякають. За якими ознаками їх можна розпізнати та як вберегтися від небезпеки – у нашому матеріалі.

Є незаперечні правила безпеки – не гратися з вогнем, не хапатися за оголений провід та не ходити в ліс у відкритому одязі. На жаль, розуміння того, наскільки небезпечним може бути укус кліща, є не у всіх, а тому останнє правило не здається таким вже обов’язковим. Тож пропонуємо ознайомитися з інформацією про захворювання, які переносять кліщі, і розібратися, як їх діагностувати та як їм запобігти.

Читайте також: Що робити, якщо розбився ртутний термометр

Бореліоз

Найнебезпечніша хвороба, пов’язана з кліщами, про яку останнім часом багато чути, – це бореліоз, або хвороба Лайма. Саме побоюючись цієї хвороби, лікарі радять здавати кліща, який вас вкусив, до лабораторії. Справа в тому, що якщо він містить збудник бореліозу, не варто чекати симптомів хвороби, слід одразу пройти курс антибіотиків. Тим більше, що симптоми (ураження суглобів або серця) можуть з’явитися лише через декілька місяців або років. Це означатиме, що хвороба перейшла в хронічну стадію, і тоді її лікувати дуже важко. При цьому виявити збудника бореліозу методом ПЛР у крові можна буде лише через 21 день після укусу, тож цього чекати теж не варто. Чим раніше почати лікування, тим більше шансів легко позбутися хвороби. 

До речі, кругова еритрема на місці укусу, яка свідчить про те, що кліщ є переносником бореліозу, з’являється лише у 40-50% хворих. Але якщо вона все ж таки з’явилася через 10-14 днів, це вірний признак саме цього захворювання. Інші інфекції, що передаються кліщами, таких проявів не мають.

Кліщовий енцефаліт

Енцефалітні кліщі вкрай рідко зустрічаються на території України, і це не може не радувати, адже енцефаліт – небезпечне вірусне захворювання, проти якого немає специфічних противірусних препаратів. Енцефаліт вражає центральну нервову систему. Його симптомами є висока температура тіла (39-40 С), головний біль, нудота, блювання, можливі судоми. У легких формах енцефаліт може проходити непомітно. Але важкі форми потребують серйозного лікування, зокрема імунологічного.

Обстеження кліща може дати точну інформацію для діагностики енцефаліту. Хоча можливо обійтися і без цього – симптоми цієї хвороби є дуже виразними і гострими, і в переважній більшості випадків лікарі здатні швидко та точно поставити діагноз і розпочати лікування.

Рикетсіози (анаплазмоз і ерліхіозом)

Гарна новина полягає в тому, що ці захворювання є нетиповими для нашої країни і зустрічаються дуже рідко. Анаплазмоз і ерліхіозом – бактеріальні збудники. Хвилюватися слід лише в тому випадку, якщо за тиждень-півтора після укуса кліща в людини почнуться гриппоподібні симптоми – висока температура, ломота в тілі, слабкість, озноб. Погано те, що лабораторно підтвердити рикетсіози складно – такі аналізи проводять лише невелика кількість лабораторій, і нерідко доводиться відправляти біоматеріал для діагностики за кордон, тому ціни на ці послуги досить високі. Досвідчений лікар, щоправда, знаючи, що людину нещодавно вкусив кліщ, може розпізнати ознаки рикетсіози за аналізом крові з формулою. Лікуються ці захворювання досить просто – прийомом потрібного антибіотика, а легкі форми можуть пройти і самі.

Бабезіоз (піроплазмоз)

Діагностувати бабезіоз дуже важко. По-перше, його клінічні прояви є складними, наприклад, періодична лихоманка, яка може тривати місяцями або й роками. По-друге, відрізнити збудника малярії від бабезіозу в крові під мікроскопом зможе не кожен лаборант. Однак, якщо лабораторія діагностувала людині малярію, а вона не була в екзотичних країнах, а натомість має у минулому укус кліща, можна легко зіставити факти і визначити бабезіоз. Як і при малярії, при цьому захворюванні уражаються еритроцити. Лікування може бути досить успішним, якщо вчасно поставити правильний діагноз. До того ж, як і у випадку з рикетсіозами, небезпеку бабезіоз становить лише для людей із ослабленою імунною системою.

Для того, щоб не боятися захворювань, які передаються через кліщів, достатньо йдучи у місця, де їх можна зустріти, одягати належний одяг – штани, а не шорти, кофти з довгими рукавами замість футболок, носки, закрите взуття та головний убір. А от відмовлятися від прогулянок лісом не слід. Свіже повітря – запорука міцного імунітету, який сам по собі є захистом нашого організму.

Читайте також: Надмірне вживання здорових продуктів може бути шкідливим

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *