Негентропія, або прибери свої шкарпетки

#енергія

А ви знали, що своїми розкиданими шкарпетками збільшуєте загальний безлад у Всесвіті і, можливо, навіть пришвидшуєте його кінець? Ну, гаразд, з кінцем ми погарячкували, хоча один час фізики говорили про можливу теплову загибель світу від постійного зростання ентропії – властивості всього живого збільшувати хаос. На щастя, згодом з’явилася негентропія – здатність все впорядковувати.

Сьогодні науковці намагаються придумати, як застосовувати фізичні явища у соціальному житті. Елісон А. Карр-Челман, доктор філософії Університету Індіани, працює над тим, щоб впровадити фізичні концепції ентропії та негентропії в соціальні системи. Ентропією вона називає міру того, скільки енергії втрачається в системі, а негентропією (утворена з додаванням негативної приставки нег-) її протилежність. Мислення в таких категоріях допомагає боротися з хаосом, переконана Карр-Челман.

У фізиці ентропію використовують для опису термічних явищ макроскопічних об’єктів. Живі організми постійно збільшують свою ентропію – споживають їжу, виробляють теплову енергію, продукти метаболізму, наближуючись до саморуйнування і розпаду. Колись астрофізики навіть заявляли про можливість «теплової смерті Всесвіту» – висновок про це слідував з другого закону термодинаміки і припущення про замкнутість Всесвіту як термодинамічної системи. Однак потім усі зійшлися на думці, що живі системи здатні самостійно підтримувати і збільшувати високий ступінь впорядкованості. І якщо ентропія є вираженням безладу, або випадковості системи чи відсутності інформації про неї, то негативна ентропія, або негентропія стала означати міру впорядкованості та організованості або наявність в системі енергії. 

В побуті

Отже, розкидаючи шкарпетки, ми збільшуємо ентропію у Всесвіті й у своєму власному житті. Це легко помітити, не прибравши або не помивши посуд декілька днів. Як тільки ми перестаємо підтримувати систему, розпочинається хаос, і далі на його впорядкування потрібно вже набагато більше енергії. А вона могла б бути витрачена на зовсім інші важливі цілі.

Наші будинки щодня використовують енергію для підтримки стабільної температури, водопостачання, інтернету, живлення приладів, приготування їжі. Якщо ми нічого не будемо робити для утримання своїх будинків, то дуже швидко виявимо, що речі руйнуються, труби відвалюються, фарба лускається, а сантехніка ламається. Зрештою може настати час, коли в такому будинку стане важко виконувати завдання, які виходять за рамки простого виживання. В психології прикладом такого роду хаосу та розпаду є люди, які страждають від накопичувальних тенденцій і не можуть зупинитися через емоційні та психологічні проблеми.

Читайте також: Позбуваємося «мотлоху»: чому важливо очищувати життєвий простір

В бізнесі

Якщо ви не усунете тріщини у фундаменті вашого бізнесу, найменший ринковий «пчих» може здути його. Між тим керівники багатьох компаній не помічають, що працюють в організаційному хаосі – зміна пріоритетів, незрозумілі напрямки, нестабільні процеси. Мова не йде про гнучкість, яка потрібна для реагування на зовнішні виклики, чи про «енергійний хаос», який стимулює інновації та досягнення нових вершин. Мова про ентропію, коли енергія втрачається.

Найкращим проявом негентропії буде пошук того, де втрачається енергія. Можливо, це невдало організовані наради або інші робочі процеси. Уявіть компанію у вигляді теплової карти будинку і зрозумійте, де відбуваються найбільші втрати енергії.

В соціумі

У фізиці негентропія – це виробництво енергії. Тож негентропні сили повинні бути тими, які потужно вливають нову енергію в систему. Натомість підняття шкарпеток може підтримувати систему, але не виділяє нових енергій. «Подальшим аналізом ми зрозуміли, що таким чином витрачаємо енергію лише на технічне обслуговування, але не на оновлення», – зізнається Елісон А. Карр-Челман.

Її мета – інтегрувати закони негентропії в удосконалення соціальних інститутів, зокрема, системи вищої освіти. «Енергія залишає систему, сприяючи деградації, дезінтеграції, хаосу, – говорить науковець. – Ми витрачаємо багато енергії на дотримання законодавства, акредитацію, найм, звільнення, сертифікацію, ресертифікацію, кібербезпеку. Якщо ми встановимо високоефективні системи, які не використовують велику частину нашої енергії, то могли б звільнити наш розум мріяти про значні перетворення. Заощадженою енергією та мотивацією ми зможемо генерувати нову енергію. Так ми створимо системи, які виділятимуть енергію замість того, щоб її з’їдати».

Читайте також: Як підібрати правильні кольори для інтер’єру

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *