«Подумай ще раз», або Як переосмислити реальність

#лідерство

Інтелект зазвичай розглядається як здатність мислити та вчитися. Але у світі, що швидко змінюється, набагато важливіше вміти переосмислювати та перевчатися. У своїй книзі «Подумай ще раз» Адам Грант вчить нас ставити під сумнів свої переконання та відкривати інші горизонти.

Мета організаційного психолога Адама Гранта – допомогти нам побудувати інтелектуальні та емоційні м’язи, які потрібні, щоб краще взаємодіяти в сучасному світі. На його думку, у повсякденному житті більшість із нас віддають перевагу плеканню власного переконання над дискомфортом сумніву. Ми воліємо прислухатися до думок, які допомагають нас почуватись добре, замість того, щоб чути ідеї, які змушують нас серйозно подумати. А будь-які розбіжності зі своїми переконаннями розглядаємо як загрозу власному его, а не як можливість вчитися. Як результат, ми оточуємо себе людьми, які погоджуються з нашими висновками, і уникаємо тих, хто кидає виклик нашому процесу мислення. 

Читайте також: Переосмислити капіталізм і врятувати світ

Чому переглядати свої думки важливо?

Заохочувати відкритість і досягати кращих результатів можна, регулярно переглядаючи переконання. Адам Грант нагадує читачам історію Стіва Джобса, який роками наполягав, що він ніколи не зробить телефон. А найбільший успіх до Apple прийшов тоді, коли команда Джобса підштовхнула його переглянути свої позиції. Десятиліття потому iPhone отримав понад 1 трильйон доларів доходу. Якби Джобс не оточив себе людьми, які знали, як змінити його думку, він би не підкорив світ.

Майже кожен лідер вивчав генія Джобса, але на диво мало хто вивчав геніальність тих, кому вдалося на нього вплинути, справедливо зазначає Грант. Деякі лідери настільки впевнені в собі, що відкидають хороші думки та ідеї інших і продовжують сповідувати свої, набагато гірші. Але, на переконання автора, навіть найвпертіші, самовпевнені і самозакохані люди можуть навчитися відкритому мисленню. Як свідчить історія, творчі генії не прив’язані до однієї ідентичності, а постійно готові переосмислити свою позицію, а лідери, які визнають, що чогось не знають і прагнуть критичного зворотного зв’язку, очолюють більш продуктивні та інноваційні команди.

  Як змусити інших змінити свою думку?

У своїй книзі Адам Грант дає цілком конкретні рецепти, як вмовити, наприклад, впертого колегу або невдоволеного начальника погодитися з вами.

  1. Попросіть пояснити, як все працює

Перший бар’єр для зміни чиєїсь точки зору – зарозумілість. Часто лідери занадто впевнені в собі, але насправді багато чого не знають. Якщо ми прямо заявимо про їхнє незнання, вони будуть відчайдушно захищатися. Краще за все дозволити їм самим визнати прогалини у їхніх знаннях.

У серії експериментів психологи попросили студентів Єльського університету оцінити свої знання про те, як працюють повсякденні предмети, такі як телевізор і туалет. Студенти були надзвичайно впевнені у своїх знаннях, поки їм не сказали покроково викласти свої пояснення. Коли вони намагалися сформулювати, як телевізор передає картинку, а туалет зливається, їхня надмірна впевненість розвіялася. Вони раптом зрозуміли, як мало вони розуміють.

  1. Нехай вперта людина «захопить поводи»

Другою перешкодою на шляху зміни думки людей є впертість. Непереборні люди бачать послідовність і впевненість як чесноти. Після того, як вони складуть свою думку про щось, ці думки стають «забитими в камінь». Дослідження показують, що замість готових сентенцій, щоб подолати впевненість, краще ставити запитання і пропонувати. Таким чином ви не говорите своєму начальнику, що йому думати чи робити. Ви даєте йому певний контроль над розмовою і пропонуєте поділитися своїми думками. Питання на кшталт “Що якщо?” і “Чи могли б ми?” розпалюють творчість і зацікавлюють людей.

  1. Знайдіть правильний спосіб похвалити нарциса

Третя перешкода на шляху зміни думок – це нарцисизм. Дослідження показують, що нарциси мають високу, але нестабільну самооцінку. Вони прагнуть статусу і схвалення. Головне – похвалити їх у ​​сфері, відмінній від тієї, в якій ви сподіваєтесь змінити їхню думку. Якщо ви намагаєтесь змусити лідера переосмислити поганий вибір, помилково буде говорити, що ви захоплюєтесь його умінням приймати рішення, краще похвалити його творчість. У всіх нас є кілька ідентичностей, і коли ми відчуваємо впевненість щодо однієї з наших сильних сторін, ми стаємо більш відкритими для прийняття наших недоліків в іншому.

«Подумай ще раз» – це книга про користь сумнівів і про те, як ми можемо краще прийняти невідоме. Ми занадто багато думаємо, як проповідники, які захищають свої священні переконання, або як прокурори, що прагнуть звинуватити іншу сторону. І занадто мало схожі на вчених, які шукають правди. Зрештою, вміння переосмислювати може стати вашою таємною майстерністю, яка дасть вам перевагу у світі, що сьогодні змінюється швидше, ніж будь-коли. 

Читайте також: Upstream: прагнення вирішити проблеми до того, як вони трапляться

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *